еМагазин

Tag : Кина

Свет ТОП СТОРИИ

Светот пред ново искушение, новиот вирус корона се пренесува од човек на човек

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) за в среда свика вонреден состанок за да процени дали треба да прогласи меѓународна вонредна состојба поради појавата на новиот вирус...
Техно ТОП СТОРИИ

(Видео) Ново чудо во Кина: Пуштен во употреба најголемиот телескоп во светот

Редакција
Кина веќе одамна е меѓу најголемите технолошки сили во светот, а таа сериозно влегува и во трката за пиедесталот за најголема вселенска сила. Имено, изминатиот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кина, најголемиот трговски партнер на Македонија надвор од Европа најавува големи инвестиции

Редакција
Проширување на билатералната сорабока во сферите на трговијата, инвестициите, енергетиката, земјоделството, инфраструктурата, културата, туризмот, образованието, науката, технологијата, традиционалната кинеска медицина, најави денеска кинескиот амбасадор во...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Милчо Манчевски во жири со Изабел Ипер и Абел Ферара на Филмскиот фестивал во Кина

Редакција
Најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски изминатава недела беше во жирито на Интернационалниот филмски фестивал во Хаинан, Кина, заедно со француската филмска ѕвезда Изабел Ипер и...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Макрон отворено ја насочува ЕУ кон Кина наместо кон САД?

Никола Осило
Не престануваат реакциите кај домашната и во европската јавност по интервјуто на францускиот претседател Емануел Макрон за британски Економист, но и по неговата посета на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Помпео од Охрид порача да се чуваме од руско и кинеско влијание

Редакција
Убеден сум дека Северна Севрна Македонија ќе биде силна земја сојузник во НАТО и сигурен сум дека Сенатот на САД оваа есен ќе го одобри...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Кина ја покажа застрашувачката воена моќ на најголема воена парада досега

Никола Осило
Кина ги покажа најновите проектили вклучувајќи ги и оние за нуклерани боеви глави на најголемата воена парада досега, која се одржа на плоштадот Тиананмен, а...
Свет

ЕУ и Јапонија со проектот „Азиска поврзаност“ контра новиот Пат на свилата на Кина

Никола Осило
Европската унија и Јапонија потпишаа инфраструктурен договор за поврзување на Европа и Азија со што ќе ја заобиколат амбициозната стратегија на Кина наречена „Појас и...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Медена земја“ низ кината во Македонија од 27 септември

Редакција
Документарецот „Медена земја“ (Honeyland) од 27 септември почнува со кинодистрибуција во повеќе градови низ Македонија. Филмот, кој е годинешен македонски кандидат за „Оскар“ и е...
Бизнис

Железницата остава простор со преговари да ги добие купените локомотиви од Кина

Никола Осило
Во тек се преговори со кинеската компанија ЦРРЦ за исполнувањето на обврските од договорите за обнова на возниот парк со патнички гарнитури и локомотиви, а...