еМагазин

Tag : Кина

Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Во Вухан се отстрануваат последните ограничувања поради корона вирусот, животот полека се враќа во нормала

Редакција
Кинескиот град Вухан, каде што почна пандемијата на коронавирус, оваа недела ги отстрани последните ограничувања по повеќе од два и пол месеца строг карантин, јави...
Забава ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Директорот на фотографија за „Медена земја“, Фејми Даут снима документарец во Вухан, од каде се почна

Редакција
Еден од двајцата директори на фотографија на македонскиот документарец „Медена земја“, Фејми Даут е во Вухан, Кина, од каде почна епидемијата со коронавирусот. Тој снима...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Убава вест од Кина: По 2 месеци изолација, делумно се отвори Вухан, од каде се почна

Редакција
Кинескиот град Вухан, во кој почна епидемијата со коронавирусот на крајот на декември, денеска делумно е отворен, по два месеци во изолација. Во градот, кој...
Македонија

Обезбедени се 25 респиратори и уште 30 се резервирани преку УНДП, како и парични средства од Кина и ЕУ

Редакција
Обезбедени се 25 респиратори од страна на УНОПС, преку средствата обезбедени од Норвешка, а дополнително се резервирани уште 30 респираторни машини преку УНДП од добавувач...
Свет ТОП СТОРИИ

Убава вест од Кина: Се укинаа драстичните ограничувања во покраината Хубеи, жариштето на пандемијата со коронавирусот

Редакција
Кина денеска ги укина драстичните ограничувања воведени пред неколку месеци во покраината Хубеи, жариштето на пандемијата со новиот коронавирус. Во последните 24 часа во Кина...
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Кинески полицајци како Робокап скенираат по улиците потенцијални заразени со коронавирусот

Редакција
Полицајци за контрола на епидемии во кинеската провинција Сечуан се вооружени со високо-технолошки шлемови за да ги идентификуваат можните заразени со коронавирусот, без физички преглед....
Македонија ТОП СТОРИИ

Филипче: Респираторни машини има, новата набавка заглави во Бразил но ќе пристигнат од Кина

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче денеска изјави дека засега има доволен број на респираторни машини, околу 120, и само еден пациент е на таква машина....
Свет

(Видео) Кина испрати медицински тим и 31 тон опрема за помош на Италија против корона вирусот

Редакција
Кина е една од ретките земји во светот која се одзва на повикoт за помош од Италија и испрати екипа од девет члена – медицински...
Свет

(Видео) Загинаа најмалку 10 лица: Во Кина се урна хотел-карантин за лица сомнителни на коронавирусот

Редакција
Најмалку 10 лица загинаа, а десетици се затрупани под урнатините на хотел што се урна во кинескиот град Куангжу, а кој служел како карантин за...
Свет ТОП СТОРИИ

Нов биланс: Од коронавирусот во светот починаа 3.304, заразени се 96.274, а излекувани 53.900 лица

Редакција
Добри вести од Меѓународниот монетарен фонд кој изрази поддршка за земјите кои се борат и го ублажуваат влијанието на Ковид-19 врз економиите насекаде, особено оние...