еМагазин

Tag : Кина

Свет

Кинезите открија два вида на коронавируси, објавија колку точнo трае инкубацијата

Редакција
Кинеските научници кои го проучуваат потеклото на епидемијата на новиот коронавирус велат дека откриле два главни видови кои можат да предизвикаат инфекција. Експерти од универзитетот...
Свет ТОП СТОРИИ

Нов биланс: Од коронавирусот во светот заразени 93.191, досега починале 3.203, а 50.984 лица оздравеле

Редакција
Во моментов има вкупно 90.893 пријавени случаи на Ковид-19 на глобално ниво, и 3.110 смртни случаи, соопшти синоќа Светската здравствена организација (СЗО). Во изминатите 24...
Свет ТОП СТОРИИ

Од коронавирусот во светот заразени над 90.000 лица, досега починале 3.119

Редакција
Си-Ен-Ен и порталот Ворлдметер во денешниот биланс за состојбата со коронавирусот наведуваат дека вкупниолт број на заразени во светот изнесува 90.032 лица, а бројот на...
Свет

Во Кина во последните 24 часа пријавени помал број новозаразени со корона вирус

Редакција
Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека Кина во изминатите 24 часа пријавила помал број нови случиа на заразени со...
Свет

(Видео) Како кинеските специјалци ќе се справуваат со бегалци носители на корона вирусот

Редакција
Големиот број заболени и жртви ги натера властите во Кина да превземат жестоки мерки за да се спречи ширење на корона вирусот. На Интернет се...
Свет ТОП СТОРИИ

Расте бројот на заразени со корона вирусот во Кина и Јужна Кореја, Јапонците велат рано е за откажување на Олимписките игри во Токио

Редакција
Во Кина во текот на вчерашниот ден има 508 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус. Вкупниот број потврдени случаи во континентална Кина изнесува 77.658, објави...
Свет ТОП СТОРИИ

Надвор од Азија, најмногу заболени од коронавирусот има во Италија, 152 лица и 3 смртни случаи

Редакција
Од новиот коронавирус, според последните податоци, досега починаа 2.619 лица, а заразени се повеќе од 79.000. Надвор од границите на Кина потврдени се 27 смртни...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Двајца кинески инженери од „Синохидро“ пристигнаа во Македонија, тие се без симтоми на коронавирус и се под здравствен надзор

Редакција
Жарко Караџоски од Институтот за јавно здравје денеска информираше дека вчера во Македонија се пристигнати две лица од Кина, кои се работно ангажирани како инжинери...
Свет ТОП СТОРИИ

(Фото) Трогателна средба на сопружници кои не се виделе поради коронавирусот

Редакција
Трогателна фотографија објавија кинеските медиуми од сопружници кои поради своите обврски во напорите за спречување на ширењето на коронавирусот не се виделе со денови. Сопружниците...
Свет

Коронавирусот е опасен за повозрасните и болните, децата оздравуваат

Редакција
Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата...