еМагазин

Tag : коѕијас

Македонија

Оставката на Коѕијас ги врати на маса „црните пари“ и тајните фондови за името

Редакција
Обидот на грчкиот премиер Алексис Ципрас да го надмине раздорот во неговиот кабинет, на седницата во вторникот отиде во најлошиот можен правец, кога по острата...
Балкан

Ќе повлече ли нога: Коѕијас не е член на Сириза, туку на Прато, кое има тројца пратеници

Редакција
Обвинувањата од Панос Каменос до Никос Коѕијас за лошо водење на тајните фондови, се чини, било тоа што ја прелеала чашата и го натера, сега...
Македонија

Телефонски разговор на Заев со Ципрас по оставката на Коѕијас, и двајцата остануваат посветени на договорот

Редакција
Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. Според портпаролот на грчката Влада и министер...
Македонија ТОП СТОРИИ

И Коѕијас објасни зошто на референдумот немаше цензус, но и дека истиот не е услов

Редакција
Референдумот не е ниту услов, ниту правно барање за имплементација на Договорот од Преспа, туку е избор на Скопје, рече шефот на грчката дипломатија, Никос...
Македонија

Коѕијас до Мицотакис: „Македонскиот јазик“ официјално го предаде Нова демократија во 1977

Редакција
Се чини дека не му кажаа дека „македонскиот јазик“ официјално го предаде Нова демократија во 1977, реагира шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас за вчерашната...
Македонија

Коѕијас: Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент и тоа од нашата Влада

Редакција
Договорот од Преспа ќе го донесе нашата влада во Парламентот и ќе биде изгласан со апсолутно мнозинство, од над 150 пратеници, вели шефот на грчката...
Македонија

Коѕијас: Груевски глумел дека не сака решение за името

Редакција
Поранешниот македонски премиер Никола Груевски глумел дека не сака решение на спорот за името, изјави шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас, реагирајќи на информациите што...