еМагазин

Tag : Комисија

Македонија

Пратеникот Манојлоски напушти комисиска расправа, бидејќи полицајци му вршеле претрес кога одел накај Собранието

Редакција
Заменик-претседателката на собраниската Комисија за труд и социјална политика Весна Пемова денеска ја прекина седницата поради немање кворум, откако пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Горан Манојлоски ја
Македонија

Антикорупциската комисија ќе постапува по случајот со Рашковски

Никола Осило
Државната комисија за спречување на корупцијата ќе постапува по случајот со генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, во врска со тендерот за безбедносниот систем на
Македонија

Македонските и бугарските историчари се усогласија за антиката, за Гоце Делчев ставовите ќе се „пеглаат“ во септември

Редакција
Препораките до двете влади за периодот на антиката за учебниците од петто одделение во бугарскиот образовен систем и за шесто во македонскиот образовен систем се
Македонија ТОП СТОРИИ

Груевски повторно пред сите: Сам се повлекува од пратеничката функција

Редакција
Азилантот Никола Груевски се јави на Фејсбук, во врска со неговиот мандат, за чие што одземање, Собранието треба да расправа по 7. јуни. Тој објави
Македонија

Заев си дал оставка од претседателското место во Советот за судски реформи

Редакција
Си дадов оставка од Советот за судски реформи, не сум веќе таму претседател. Морав да бидам на почетокот за тој да се раздвижи, а сега
Македонија ТОП СТОРИИ

За кои пратеници до сега се бараше одземање на пратеничкиот имунитет

Редакција
Собраниската Kомисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието,
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Трајко ја изгуби можноста да биде викан „Трале“ од Мицкоски„: Твитер за пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Редакција
Собраниската Kомисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието,
Македонија ТОП СТОРИИ

Трајко Вељаноски за сега не оди во притвор, Комисијата не му го одзеде пратеничкиот имунитет

Редакција
Собраниската комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања не донесе одлука за барањето на Кривичниот суд за одобрување притвор на пратеникот и поранешен претседател на Собранието,
Македонија ТОП СТОРИИ

Свети Наум, Свети Климент и цар Самуил ќе ги славиме заедно со Бугарите

Редакција
Постигната е согласност за заедничко одбележување на цар Самоил, Свети Климент и Свети Наум на дводневната средба на заедничката Комисија за историски и образовни прашања
Македонија

Пристигнале шеесет апликации: Кој ќе ги селектира кандидатите за членови на Антикорупциската комисија?

Никола Осило
Собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата денеска ги избра членовите на Комисијата за селекција на кандидати за претседател и за членови на Државната