еМагазин

Tag : компјутер

Техно ТОП СТОРИИ

„Гугл“ тврди дека направил компјутер помоќен и од најмоќните денешни суперкомпјутери

Редакција
Гугл тврди дека го изградиле првиот квантен компјутер за пресметување и решавање проблеми над можностите на најмоќните денешни суперкомпјутери, објави „Фајненшл Тајмс“. Извештајот на истражувачите...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

И по еден месец, без одговор на куп прашања за „Рекет„

Редакција
И покрај бројните притисоци од сите можни страни, и дома и од надвор, истрагата за случајот „Рекет“ на Јавното обвинителство оди споро. Барем не како...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонија во 21 век: Половина од вкупниот број фирми немаат веб-страница

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2018 година, 94.4 % од деловните субјекти користеле компјутер во својата работа. Широкопојасен пристап на интернет преку...