еМагазин

Tag : косово

Балкан ТОП СТОРИИ

Косово конечно ќе добие Влада

Редакција
Се чини дека привршува постизборната голгота на Косово откако партиите Самоопределување на Албин Курти и Демократската лига на Косово на Иса Мустафа постигнаа договор за...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Граничниот премин Белановце-Станчиќ помеѓу Македонија и Косво е пуштен во употреба

Редакција
Денеска официјално беше пуштен во употреба граничниот премин Белановце – Станчиќ, којшто ги поврзува кумановскиот регион со гњиланскиот во Косово. Преминот овозможува поврзување на граѓаните...
Македонија

Косовскиот министер Пацоли именува возач од МНР за дипломат во косовскиот конзулат во Струга

Редакција
Министерот за надворешни работи во косовската Влада во оставка, Беџет Пацоли, со својата прва одлука во 2020 година, унапреди досегашен возач во неговото министерство за...
Локално

Нападната и ограбена Косоварка на паркинг во Скопје

Редакција
На 13.01.2020 во 16.30 часот во СВР Скопје, E.С.(32) од Косово пријавила дека околу 14.30 часот на паркинг на бул.„Гоце Делчев“ две лица физички ја...
ДОБРОСОСЕДСТВО

(Видео) Македонските и косовските полицајци вежбаа „Потера“ по тешки криминалци

Редакција
Под името „Потера“ припадници на македонската и косовската полиција одржаа заедничка вежба на која беше демонстрирано „Спречување на бегство и лишување од слобода на лица...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

(Видео) Екстремист што се заложи за Албанска федерација: Кој е новиот косовски премиер Аљбин Курти?

Никола Осило
Како ќе влијае промената на власта на Косово врз преговорите со Србија, но и односите со Македонија е прашање што заслужува сериозно внимание откако на...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Голема победа на опозицијата на Косово: Црвен картон за Рамуш Харадинај и Хашим Тачи

Никола Осило
По речиси цела деценија доминација во косовската политика партиите на Хашим Тачи и Рамуш Харадинај доживеаа тежок пораз на вчерашните парламентарни избори. Победници се досега...
Балкан

(Видео) Вучиќ прозборе на албански: Сефере, добро ли изговорив?

Редакција
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска на прес-конференција ги повика Србите на Косово да гласаат на предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат утре. Вучиќ се...
Македонија

Косово не одговара на барањата на Македонија за екстрадиција на обвинетите за „Монструм“, Демири и Исмаиловиќ

Редакција
Министерката за правда Рената Дескоска ќе се сретне со семејствата на жртвите во случајот „Монструм“ и детално ќе ги информира околу преземените дејствија за екстрадиција...
Македонија

Судење за „Монструм“: Фетаи праша дали воопшто е побарана екстрадиција за обвинетите Демри и Исмаиловиќ од Косово

Редакција
Со читање на транскрипти од разговори и СМС пораки во кои се опфатени разговори меѓу непознати лица со лицата Арменд и Фада, во кои тие...