еМагазин

Tag : крвна плазма

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Пет пациенти заболени од корона вирусoт се излекувани со крвна плазма

Редакција
Пет пациенти заболени од корона вирусoт се излекувани со крвна плазма, информираше на неговиот фејсбук-профил, министерот за здравство, Венко Филипче. „На Институтот за трансфузиона медицина,...
ЖИВОТ

Брачен пар од Скопје даруваа крвна плазма: Не е лесно да се бориш против корона вирусот, затоа треба да се помогне

Редакција
Брачен пар од Скопје кои оздравеа од корона вирусот даруваа крвна плазма за да им помогнат на други лица да оздрават, пишува „Вечер“. Тие се...
ЖИВОТ

Филипче повторно апелираше луѓето кои го прележале корона вирусот да донираат плазма

Редакција
Голема благодарност до сите оздравени пациенти кои донираа плазма, изрази министерот за здравство Венко Филипче на неговиот фејсбук-профил. „Апелирам до сите што можат да донираат,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Сите детали: Каква е постапката за дарување на крвна плазма, која кај нас за прв пат се употреби за лекување од корона вирусот

Редакција
Кај нас, за првпат пред неколку дена беше земена крвна плазма од двајца пациенти, за лекување на заболените од корона вирусот. Во крвната плазма на...
Македонија ТОП СТОРИИ

За прв пат кај нас земена крвна плазма од двајца пациенти со која ќе се лекуваат заболени од корона вирусот

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес конференција информираше дека крвна плазма е земена од двајца пациенти кои се уште се носители на антители...
Македонија

Кој може да донира крвна плазма за лекување на пациентите болни од корона вирусот

Редакција
Медицински директор на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, Милена Стевановиќ упати апел до матичните лекари за да се најдат што поголем број на...
Македонија

Апел до матичните лекари за да се откријат што поголем број на дарители на крвна плазма, за лекување на пациентите со корона вирусот

Редакција
Медицински директор на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, Милена Стевановиќ упати апел до матичните лекари за да се најдат што поголем број на...