еМагазин

Tag : латас

Македонија

Судењето на Латас за „Тотал“ одложено оти немало кој да пушта „бомби“

Редакција
Денешното рочиште за случајот „Тотал“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), беше одложено оти како што соопштија од Кривичниот суд, немало кој да ги пушта „бомбите“...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Садула, Латас, Тамара: Дотолчена разнишаната верба на Македонците во државата

Никола Осило
Неколку последователни настани во изминативе 48 часа предизвикаа огромен број реакции во македонската јавност и придонесоа граѓаните уште толку да ја загубат довербата во функционалноста...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Извинете што Ве апсевме“: Твитер реакции за одлуката на судот дека Латас е невин

Редакција
Во Кривичниот суд денеска беше соопштена пресудата за случајот „Тревник“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во кој беа обвинети новинарот Драган Павловиќ Латас и неговите браќа...
Македонија

СЈО ќе поднесе жалба за пресудата за Латас и неговите браќа

Редакција
Обвинителката Елизабета Јосифовска од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска нагласи дека Обвинителството ќе поднесе жалба за пресудата, со која што Судот ги ослободи од вина...
Македонија ТОП СТОРИИ

Латас и неговите браќа прогласени за невини, трошоците за судската постапка ќе ги плати државата

Редакција
Во Кривичниот суд денеска беше соопштена пресудата за случајот „Тревник“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во кој беа обвинети Драган Павловиќ Латас и неговите браќа...
Македонија

Пресудата во четврток: СЈО бара судот да го осуди Латас и на него и неговите браќа да им се одземат викендиците

Редакција
Во завршните зборови за случајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), “Тревник“, од СЈО побараа судот да ги прогласи за виновни новинарот Драган Павловиќ Латас и неговите...
Македонија

„Тревник“ одложен поради здравствени проблеми на Латас

Редакција
Денешното рочиште за случајот „Тревник“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е одложено за 29 март поради отсуство од здравствени причини на првообвинетот Драган Павловиќ Латас....
Македонија

СЈО: Дејствијата на Латас во „Тотал“ застаруваат за 20, односно 40 години од моментот на извршување

Никола Осило
Дејствијата на обвинетиот Драган Павловиќ-Латас во предметот на СЈО „Тотал“ не можат да се подведат под кривично дело „даночна измама“, затоа што неговите дејствија се...
Македонија

„Бомби“ на судењето за „Титаник 2“: „Ќе видиме колку сега Заев кошта”, му вели Латас на Мијалков

Редакција
Со слушање на нови аудио разговори предложени од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) кои се “реплика” на доказите на обвинетите, а се однесуваат на гласањето во...
Македонија

Латас на суд: Продолжува судењето за „Тревник“ на СЈО

Редакција
Во Кривичниот суд треба да се одржи рочиште за случајот „Тревник“, каде обвинети се Драган Павловиќ – Латас и неговите браќа Срѓан и Звездан за...