еМагазин

Tag : лихвари

Локално

Кривични пријави за двајца лихвари од Радовиш

Никола Осило
Полициската станица Радовиш поднесе кривична пријава против Р.К.(63) и С.К.(30), двајцата од Радовиш, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „лихварство“, информира МВР....
Локално

Неверојатен случај во Куманово: Тројца лихвари му зеле „камата“ од над 15.000 евра

Никола Осило
СВР Куманово, до Основното јавно обвинителство Куманово, поднесе кривична пријава против Д.А.(42), А.М.(36) и А.Л.(62), сите од Куманово, поради постоење основи на сомнение дека сториле...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Банки или лихвари: Просечната камата за штедење 1,39%, а за кредити 6,17%

Никола Осило
Просечната каматна стапка на вкупните депозити од домаќинствата во септември изнесува 1,39%, при минимално надолно поместување од 0,01%, соопшти Народната банка. Намалувањето е под влијание...