еМагазин

Tag : луѓе

Македонија

На Деве Баир поминале 300 граѓани, од најавениот конвој од 200 лица, пристигнале само десетина

Редакција
На граничниот премин Деве Баир во текот на вчерашниот и денешниот ден влегле вкупно 300 македонски државјани и сите потпишале изјава за самоизолација, информираат од...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Се што треба да знаете за алергија на храна

Никола Осило
Алергија на храна е реакција на имунолошкиот систем што се случува веднаш по јадење одредена храна. Дури и мала количина на храна што предизвикува алергија...
Свет ТОП СТОРИИ

Истражување: Светот најтажен, најгневен и најуплашен од кога било досега

Редакција
Годишниот извештај за глобалната состојба на емоциите на американскиот аналитичко-истражувачки центар Галуп покажува дека три емоции во 2018 година рекордно се зголемиле втора година по...
Локално

Хотелиерите и угостителите очекуваат одлична посетеност на Охрид за велигденските и првомајските празници

Редакција
Доколку послужат временските прилики, исполнети се сите предуслови за одлична посетеност на Охрид за престојните празници. Ништо невообичаено кога се работи за Велигден, оттаму што...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Градски парк полн, езерцето празно

Редакција
Убавото време ги извади скопјани од дома, па се чини дека цел град е во Градски парк. Но она што остава впечаток е играта на...
БЕСПАРИЦА

„Сите сити“ обезбеди 210.000 оброци за социјално загрозените граѓани

Редакција
Повеќе од 460.000 граѓани во Македонија не може да си ги дозволат сите оброци во текот на денот, а од друга страна илјадници тони на безбедна...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Цветен пазар за 8. Март е блокиран: Луѓе, не е крај на светот и утре може да купите цвеќе

Редакција
Приодот кон Цветен пазар во Капиштец е блокиран од луѓе и автомобили. Гужва е пред сите цвеќарници, а улицата покрај пазарот е полна со паркирани...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

„Апотеоза“ на партиите 

Редакција
Д-р Арбен Таравари  Што е она што го опишува конструктот политичка партија? Можеби, наједноставно, група луѓе кои одлучиле да бидат заедно на поорганизиран начин, бидејќи...
Македонија

Сексуална експлоатација, доминатна форма на трговија со луѓе во Македонија

Редакција
Доминантна форма на трговија со луѓе во Македонија е сексуалната експлоатација, но постојат и случаи на принудна работа и принудни малолетнички бракови. Во текот на...
Македонија

(Видео) Стартува кампања за подигање на свеста на ранливите заедници за опасностите поврзани со трговијата со луѓе

Редакција
Денеска во ЕУ Инфо центарот, се одржа прес конференција за одбележување на Европскиот ден за борба против трговијата со луѓе и претставување на почетокот на...