еМагазин

Tag : Македонија

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

„Црвените линии“ омилена реплика на македонските премиери

Никола Осило
Премиерот Зоран Заев по средбата со координативното тело за помирување и интеграција во Собранието денеска изјави дека е постигната согласност за процесот на помирување и...
БЕНЧМАРК

Со исклучок на неколку екстремистички гласови од Грција и Бугарија, мнозинство европратеници бара преговори со Македонија во јуни 2019

Редакција
Со исклучок на неколку екстремистички гласови од Грција и Бугарија, огромното мнозинство европратеници синоќа на дебатата пред гласањето за извештајот за Македонија побараа старт на...
Македонија

Расим Мрљаку именуван за почесен конзул на Македонија во Косово

Редакција
За почесен конзул на Македонија во Република Косово со седиште во Грачаница е именуван косовскиот државјанин Расим Мрљаку. Одлуката е донесена на денешната владина седница...
Македонија

Заев: Нема да се кандидирам за претседател на државата, има подобри кандидати од мене

Никола Осило
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека нема намера да се кандидира за претседател на Република Македонија на претстојните претседателски избори. Одговорајќи на новинарски прашања на...
Балкан

Договорот од Преспа веројатно на средината на февруари или почетокот на март ќе дојде на ратификација во грчкиот парламент

Редакција
На средината на февруари или почетокот на март 2019, веројатно Договорот од Преспа ќе стигне за ратификација во Грција, според претседателот на грчкиот парламент, Никос...
Македонија

Русија најави дека Советот за безбедност на ОН ќе го разгледува можниот конечен договор за името на Македонијa

Редакција
Русија повторно најави дека Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) ќе го разгледа можниот конечен договор за името на Македонијa, во јавноста познат како...
Балкан ТОП СТОРИИ

Се погласни најавите за корекција на границите на Косово: Можен ли е домино ефект?

Никола Осило
Албанскиот премиер Еди Рама по заедничката седницата на владите на Албанија и Косово во Пеќ за идејата за корекција на границите на Косово изјави дека...
Локално

(Фото) Кој му ја искрши опашката на „Бикот“ на улица Македонија

Редакција
Една од најинтересните скулптури во Скопје, „Бик“ на Дарко Дуковски, дел од мега проектот „Скопје 2014„, лоциран на улицата Македонија остана без опашка. Чинот предзвика...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Европската агенција за животна средина: Македонија е најзагадена земја во Европа

Редакција
Со загадување десет пати повеќе од препорачаните нивоа, Македонија е најзагадената земја во Европа, покажуваат податоците на Европската агенција за животна средина (ЕЕА), објави Еуроњуз....
Балкан ТОП СТОРИИ

Мистерија кој отстранил и уништил 105 гранични столбови, некои високи и до еден метар на грчко-македонската граница

Редакција
Грчката полиција отвори истрага за тоа кој отстранил 105 гранични столбови (маркери) на грчко-македонската граница, пишуваат грчките медиуми, пренесува дописникот на еМагазин од Солун. Столбовите,...