еМагазин

Tag : Македонија

Македонија

Заев за „Јуроњуз“ на грчки јазик: Неотпочнувањето преговори со ЕУ влијае на Договорот од Преспа

Редакција
Одредени членови од Договорот од Преспа се поврзани со отворањето на поглавјата во процесот на пристапни преговори на Северна Македонија со ЕУ, изјави премиерот Зоран...
Македонија

Димитров бара раздвојување на Македонија од Албанија за датум за преговори со ЕУ

Редакција
Шефот на дипломатијата Никола Димитров, пред собраниската Комисија за европски прашања за одлуката на Советот на ЕУ, рече дека врзувањето на нашата европска кандидатура со...
Македонија

Државјанин на Македонија во Швајцарија обвинет за регрутирање борци на ИД

Редакција
Швајцарското Јавно обвинителство покрена обвиненија против две лица, од кои едниот државјанин на Швајцарија и Северна Македонија, под сомнеж за регрутирање борци во редовите на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пописот се одлага за април 2021, ДЗС ќе ги тужи за клевета Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
Во однос на Пописот на население, домаќинства и станови, Државниот завод за статистика (ДЗС) информира дека, согласно воспоставената меѓународна пракса и искуство, пописните и изборните...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

И македонската економија губи од загадувањето

Редакција
Загадувањето веќе стана топ тема, а грејната сезона уште не е целосно почната. Деновиве Куманово и Скопје се „тркаат“ со други градови низ светот на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Нема ЕУ со загаден воздух

Редакција
И проблемот со загадениот воздух може да биде сериозна пречка на патот на Македонија до членство во Европската Унија. Со веќе најавената промена на методологијата...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Добредојдовте во Македонија, земјата во која загадуваат и болниците

Редакција
Викендов иако грејната сезона уште не почнала целосно, два македонски града, Куманово и Скопје беа едни од најзагадените во светот. Фрапатно за Куманово беше дека...
Македонија

Барањата на Бугарите се неприфатливи, дрски, безобразни и навредливи за чувствата на етничките Македонци, вели историчарот Тодоров

Редакција
Треба да има одреден одговор на тие барања кои се неприфатливи, дрски, безобразни и навредливи за чувствата на етничките Македонци, особено прашањата на јазикот и...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Зашто треба да им се лутиме на нашите политичари, а не на Макрон и Тимоние

Редакција
Не стивнуваат реакциите во јавноста и на социјалните мрежи откако Македонија поради францускиот претседател Емануел Макрон не доби датум за преговори со Европската Унија (ЕУ)....
Македонија

(ВИДЕО) На претседателот Пендаровски му пречело „северна“ во името, неможел да се навикне

Редакција
Претседателот Стево Пендаровски во емисијата „Recite Al Jazeeri“ на телевизијата Ал Џезеира меѓудругото вели дека му пречи „северна“ во името на државата. „Ми пречи. Ми...