еМагазин

Tag : Македонија

Балкан ТОП СТОРИИ

(Фото) Грчката полиција повлекува нотеси и агенди со знакот на грчката полиција и мапа на кои пишува Македонија и Северен Кипар 

Редакција
Се повлекуваат нотеси/агенди за 2019 со знакот на грчката полиција, доставени за продажба до сите полициски служби низ цела Грција, бидејќи на отпечатената мапа пишува...
Македонија

Спречен шверц на тон марихуана во Македонија

Редакција
Со комби возило (фургон) денеска претпладне од албанска на македонска територија требало да бидат прошверцувани илјада килограми мархуана, јавија албанските медиуми. Возилото било запрено во...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) По 32 години нова железничка пруга кон Грција: Битола-Кременица готова до крајот на годината

Редакција
До крајот на годината целосно ќе биде завршена железничка пруга на релацијата Битола-Кременица. Пругата и трасата се целосно изградени, а во текот на овој месец останува...
Македонија ТОП СТОРИИ

Папата Франциско догодина доаѓа во Македонија?

Никола Осило
Папата Франциско во мај наредната година ќе ја посети Македонија, објави аргентинската државна новинска агенција „Телам“ повикувајќи се на извори во Ватикан. Посетата на Македонија...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет највисоки плати во Македонија: Програмерите убедливо на врвот

Никола Осило
Државниот завод за статистика ги објави податоците за просечната нето исплатена плата за септември, годинава од кои може да се види дека највисоки просечни плати...
Балкан ТОП СТОРИИ

MO на Србија: Не гласаа Црна Гора и Северна Македонија за Косово, тие гласаа против Србија

Редакција
Министерот за одбрана на Србија Александар Вулин изјави дека Србија треба да го смени својот став кон Македонија и Црна Гора, бидејќи во овие земји...
Македонија

Српски медиуми: Македонија гласала за прием на Косово во Интерпол

Редакција
Косово не успеа да стане членка во Меѓународната полициска организација Интерпол. Гласањето за прием не помина ни со второ гласање, а според српските медиуми, за гласала...
Македонија

Земјотрес во Грција ги стресе и граѓаните на југот од Македонија

Никола Осило
Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утрово во 5 часот и 47 минути регистрирше земјотрес со епицентар  во Грција, 180 километри југоисточно од Скопјe....
Локално

(Фото) Галичник обвиен во снежна покривка

Никола Осило
Снег падна во повеќе делови во западна Македонија, а снежна покривка има и во едно од најубавите македонски села Галичник. Времето денеска ќе биде променливо...
Македонија

Унгарската опозиција побара Груевски да биде упасен и екстрадиран во Македонија

Никола Осило
Унгарските опозициски партии ја повикаа Владата на Унгарија да го уапси и брзо да го екстрадира поранешниот премиер Никола Груевски, кој побара азил во земјата....