еМагазин

Tag : Македонија

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ни чекор напред против загадувањето: Почнаа смрдливите скопски денови

Никола Осило
Студените утра и ноќи во Скопје повторно го донесоа загадувањето, замаглувањето и смрдеата во главниот град. Станува очигледно дека веднаш откако залади мнозинството граѓани почнаа...
Македонија ТОП СТОРИИ

Руско МНР: САД организираа нефер гласање во македонскиот Парламент

Редакција
Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека САД организирале „нефер гласање“ во македонскиот Парламент, со кое беше одобрена промената на името на земјата. Русија смета...
Македонија

Метју Палмер по втор пат годинава во посета на Македонија

Редакција
Заменик-помошникот државен секретар за европски прашања на САД, Метју Палмер денеска ќе престојува во посета на Македонија. Палмер ќе се сретне со премиерот Зоран Заев...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Македонија официјално го менува името“: Што пишуваат регионалите медиуми

Редакција
Голем интерес во регионалните медиуми предизвика гласањето во македонското Собрание за отпочнување на процедурата за промена на Уставот, што е предвидено со договорот за името...
Македонија ТОП СТОРИИ

Почнуваат уставните измени: Добро утро, Северна Македонија

Редакција
Пратениците во македонското Собрание синоќа со 80 гласа „за“ и 39 „против“ изгласаa старт на процедурата за измена на македонскиот Устав, што е предвидено со...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Пораз во очите на преполовената група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ

Никола Осило
Пораз и разочарување можеше да се види денеска во очите на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски и преполовената пратеничка група која стоеше зад него на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Тајни фондови на Грција: Киро Глигоров единствен кој обелодени обид за поткуп за промена на името

Никола Осило
Се дестаблизира политичката состојба во Грција по оставката на Никос Коѕијас од функцијата министер за надворешни работи. Масло на огнот долеа и полемиката во Грција...
Македонија

Русија: Западот на најгруб начин се меша во внатрешните работи на Македонија и со сила сака да ја внесе во НАТО

Редакција
САД и државите од ЕУ на најгруб начин се мешаат во внатрешните работи на Република Македонија, преку туркање на преименувањето на земјата во Парламентот, сметаат...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Судбоносен ден за Македонија: Чудо во пет за дванаесет или нова политичка голгота?

Никола Осило
Ќе биде ли денешниот ден судбоносен за иднината на Македонија или пак нашата земја ќе влезе во нова политичка голгота манифестирана преку нови парламентарни избори...
Македонија ТОП СТОРИИ

Можно ли е со тајно гласање да се протнат уставните измени за промена на името?

Никола Осило
На седница во Собранието денеска пратениците треба да гласаат за или против владиниот предлог за промена на Уставот кои се предвидени со договорот од Преспа...