еМагазин

Tag : македонски јазик

МАКЕДОНСКО

Нова веб-страница за правилна употреба на македонскиот јазик

Редакција
Авторката проф. д-р Димка Митева (македонист, славист) објави Речник на синтагми, полуизрази и изрази во македонскиот јазик, во седум тома. Со ова, македонската и светската...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Драги Бугари, на македонски се вели: Глејте си го дворот и излечете си ги фрустрациите

Vladimir Nikolovski
Лавина реакции предизвика ставот на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик не постои, туку тој е наречје на бугарскиот, кое следи по објавувањето...
МАКЕДОНСКО

Советот за македонски јазик предлага задолжително ангажирање лектори во сите државни и јавни установи и институции

Редакција
Задолжително ангажирање или вработување на лектори по македонски јазик во сите државни и јавни установи и институции, задолжително изучување на македонскиот јазик на сите високообразовни...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Ватикан њус“ го додаде македонскиот јазик како 34-ти на својот портал

Редакција
Точно еден месец пред официјалната посета на папата Франциск на земјава, закажана за 7. мај, Vaтican News го додаде македонскиот јазик на својата веб-страница како...
Македонија

Заев до Каракачанов: Мое право е да бидам Македонец и да зборувам македонски јазик

Редакција
Со Бугарија е веќе постигнат Договор за пријателство, а со подадената рака двете држави си признаваат дека дел од историјата е и заедничка. Но, и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Каракачанов со „воспитна“ до Заев: Злоупотребата на македонскиот јазик може да ве чини членство во НАТО и ЕУ

Никола Осило
„Господине Заев не ја злоупотребувајте темата со македонскиот јазик. Тоа може да Ве чини членство во НАТО и ЕУ“,  предупреди преку својот Фејсбук профил вицепремиерот...
Македонија

Мицотакис од Солун: Не поддржуваме договор што отстапува македонски јазик и македонска националност

Редакција
Лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, уште еднаш, овој пат од Солун, го повтори ставот дека нема да го поддржи Договорот од Преспа....
БАШ НИ Е ЌЕФ

(ВИДЕО) Во светот на Биби се негува македонскиот јазик

Редакција
„Јеееј“ …Биби, девојчето со сини очи, црна коса и неверојатна желба за учење наскоро ќе ги освои срцата на сите деца од Македонија. Храбра, вредна,...
Македонија

Коѕијас до Мицотакис: „Македонскиот јазик“ официјално го предаде Нова демократија во 1977

Редакција
Се чини дека не му кажаа дека „македонскиот јазик“ официјално го предаде Нова демократија во 1977, реагира шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас за вчерашната...
Македонија

(Видео) Али Ахмети покажа дека одлично знае македонски јазик

Никола Осило
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети покажа дека знае да говори одлично македонски јазик при посетата на граѓаните на Пласница. „На 30 септември да излеземе и...