еМагазин

Tag : мандат

Македонија ТОП СТОРИИ

Цела листа: Како гласаа пратениците за пратеничкиот мандат на Груевски

Редакција
Од листингот на Собранието може детално да се види како гласаа пратениците во Собранието вчера за одземањето на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер и лидер...
Македонија

Груевски до утрово не се појавил во затворот „Шутка“

Редакција
Поранешниот премиер Никола Груевски до утрово не се појавил во затворот во Шутка, каде треба да почне со отслужување на затворската казна од две години...
Македонија

Најверојатно ќе остане пратеник: Пратениците на пленарна ќе одлучуваат за мандатот на Груевски

Редакција
Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска на пленарна седница треба да одлучуваат за одземање на мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. За да...
Македонија ТОП СТОРИИ

На Комисија во Собрание изгласано одземање на мандатот на Груевски, конечната одлука на пленарна седница

Редакција
Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со мнозинство гласови „за“ го прифати барањето на судот и му препорача на Собранието да му го...
Македонија

За да му одземе мандатот на Груевски потребно е двотретинско мнозиство

Редакција
Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ќе остане ли Груевски пратеник: Кога на пратеник му се одзема мандатот

Редакција
Утре на седница на собраниската Комисија за деловнички и мандантно-имунитетни прашања ќе се разгледува предлогот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Предлогот за...
Македонија

Во вторник собраниската Комисија ќе расправа за одземање на пратеничкиот мандат на поранешниот премиер Груевски

Редакција
Седницата на собраниската Комисија за деловнички и мандантно-имунитетни прашања на која ќе се разгледува предлогот за одземање на мандатот на Никола Груевски ќе се одржи...
Македонија

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата „За подобра Македонија“ нема да гласа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Редакција
Членовите на Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата „За подобра Македонија“, денеска на прес конференција се изјаснија дека нема да гласаат за одземање на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Поднесено барање за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски: Екс-премиерот се поблиску до Идризово

Никола Осило
Претседателот на  Собранието Талат Џафери до претседателот на собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања го доставил барањето испратено од судот за одземање на...
Македонија

Кои се новите членови на Управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители

Редакција
Согласно член 15 од Законот за изменување и дополнување на Законот за Академијата за судии и јавни обвинители (Сл.весник на РМ бр.163/2018), на 22 октомври...