еМагазин

Tag : маратон

Спорт

Адријана Поп-Арсова е првата Македонка која истрча маратон под три часа

Редакција
Атлетичарката Адријана Поп Арсова го истрча маратонот во Подгорица под три часа, и се запиша во историјата на македонската атлетика. Таа го истрча маратонот со...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Адријана Поп Арсова на маратонот во Ајнтховен го собори македонскиот рекорд

Редакција
Адријана Поп Арсова, членка на Атлетскиот Клуб „Делта“, оваа година изненади со својот настап на Виз Ер Скопски маратон и на 28 години таа продолжува...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Рекорден број на учесници ќе трчаат во недела на Skopje Run 10K

Редакција
Минатата година започна едно ново поглавје во приказната за спорт и рекреација. Skopje Run 10K претставуваше уште една алка која ќе го поттикнува здравиот начин...
Спорт

Васил Јанкула, кој боледува од церебрална парализа, ја извози патеката на Охридскиот маратон

Редакција
Васил Јанкула од Мала Преспа, кој боледува од детска целебрална парализа, ја оствари својата цел, и со точак на три тркала ја извози триесет километарската...