еМагазин

Tag : март

Бизнис ТОП СТОРИИ

Топ пет највисоки просечни плати: Програмерите со 63.174 денари убедливо на врвот

Редакција
Државниот завод за статистика објави дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во март 2020 година изнесувала 26.422 денари. Статистичките податоци откриваат дека во земјава...
БЕСПАРИЦА

Прометот во индустријата во март намален за 21,1 отсто

Редакција
Прометот во индустријата во март годинава во однос на март лани бележи намалување од 21,1 осто, објави Државниот завод за статистика. Вкупниот промет во индустријата...
Бизнис

Корона кризата удира: Голем пад на индустриското производство

Редакција
Според податоците на Државниот завод за статистика, индустриското производство во март 2020 година, во однос на март 2019 година бележи пад од 13,4 отсто. Гледано...
ЖИВОТ

Март потопол од вообичаеното и со натпросечни количества на врнежи

Редакција
Март годинава бил потопол од вообичаеното, но и со натпросечни количества на врнежи, односно екстремно влажно време. Над 15 дена во месецот средната дневна температура,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Браво: Директорите на Здравствен Дом Скопје се откажуваат од мартовската плата, средствата се пренаменуваат за Итната медицинска помош

Редакција
Директорите на ЈЗУ Здравствен Дом Скопје, проф.др. Виктор Исјановски и дипл. екк. Бесим Кока, се откажуваат од платата за месец март, информираат од оваа здравствена...
Бизнис

Топ 5 акции со најголем пад на Македонската берза во март

Редакција
Според билтенот за месец март на Македонската берза, оваа се акциите, кои котираат на официјалниот пазар, со најголем пад изминатиов месец: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Топ 5...
Бизнис

Топ 5 акции со најголем раст на Македонската берза во март

Редакција
Според билтенот на Македонската берза за март, оваа се акциите, кои котираат на официјалниот пазар, со најголем раст минатиот месец: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Топ 5 акции...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои се најтргуваните акции на Македонската берза во март

Редакција
Според билтенот на Македонската берза за март, оваа се најтргуваните акции на официјалниот пазар на Берзата минатиот месец: ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Топ 5 акции со најголем...
ЖИВОТ

УХМР забележа невообичаено топло и сушно време во март

Никола Осило
Потопло од вообичаено, многу суво, со подпросечни количества врнежи, беше времето во март годинава. Според анализата на УХМР, над 20 дена од месецот максималната температура била...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Браво: Наместо за прослава, Општина Кочани парите за 8. Март ќе ги даде за помош на жена-мајка

Редакција
Наместо прослава и трошење финансиски средства за подароци, Општина Кочани годинава парите по повод 8 Март ќе ги намени за помош на жена-мајка. Иницијативата ја...