еМагазин

Tag : матура

Македонија ТОП СТОРИИ

Учениците нема да се вратат во училишните клупи: Се укинува и матурата и завршниот испит

Редакција
Министерот за образование Арбер Адеми на својот фејсбук-профил објави дека се укинуваат државната и училишната матура и завршниот испит за оваа учебна година. Адеми посочи...
Македонија

Матурантите наместо државна матура може да полагаат квалификациски испит, уписи за првачиња во мај

Редакција
Во следните денови останува да ја донесеме конечната одлука како ќе се полага државната матура – дали во јуни или ќе биде укината за оваа...
Македонија

За образованието оцена „добар“: Матурантите добија тројка на државната матура

Никола Осило
Резултатите од екстерните испити на Државната матура за учебната 2018/2019 година што се спроведе во период од 1 до 13 јуни денеска ќе бидат достапни...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Среќен татко: Ќерката на премиерот матурантка, Заев објави фотографија од Александра како бебе

Редакција
Ќерката на премиерот Зоран Заев, Александра е матурантка. „Мојата ќерка матурантка. Среќен татко!“, напиша на Фејсбук Заев и објави фотографии од Александра како бебе и...
Е-излог

(Фото) Исклучителен матурски изглед со Aristoteli Bitsiani

Редакција
Како и секоја пролетна сезона, Fashion Group изработи нов водич за матуранти со кој ги предлага најновите трендови и парчиња од брендот Aristoteli Bitsiani. Специјалниот...