еМагазин

Tag : Медена земја

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Сара Џесика Паркер ја пофали „Медена земја“, но ја „распнаа“ заради името

Редакција
Холивудската актерка Сара Џесика Паркер вчера беше топ-тема во македонските медиуми, бидејќи напиша пофалби за „Медена земја“, документарен филм кој го смета за сериозен кандидат
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Сара Џесика Паркер за „Медена земја“: Никогаш нема да ја заборавам Атиџе

Редакција
Познатата актерка Сара Џесика Паркер на својот Инстаграм профил со пофални зборови за македонскиот документарец „Медена земја“. „Медена земја“ е неверојатна, визуелено зачудувачка, епска, а
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Медена земја“ и работилница со авторите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов на „Киненова“

Редакција
Вториот ден од фестивалската програма на „Киненова“ почнува со работилница на тема „Како со идеја до прв долгометражен филм“, на која предавачи ќе бидат Тамара
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Културата ги урива политичките бариери: „Медена земја“ прогласен за најдобар документарец во Атина

Никола Осило
Македонскиот документарен филм „Медена земја“ (Honeyland) е прогласен за најдобар документарец на Интернационалниот филмски фестивал во Атина, Грција. Жирито го избра нашиот филм во конкуренција
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Триумф на „Медена земја“ во Русија

Редакција
Документарецот „Медена земја“ (Honeyland) го продолжува својот успешен поход на светските филмски фестивали. Деновиве триумфира на два фестивала во Русија. Ги освои наградите за најдобар
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Медена земја“ низ кината во Македонија од 27 септември

Редакција
Документарецот „Медена земја“ (Honeyland) од 27 септември почнува со кинодистрибуција во повеќе градови низ Македонија. Филмот, кој е годинешен македонски кандидат за „Оскар“ и е
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Медена земја“ премиерно прикажан на „Македокс“ и во „Синеплекс“

Редакција
Во емотивна атмосфера, со овации и срдечен аплауз, беше поздравена екипата на документарецот „Медена земја“ (Honeyland) на премиерните прикажувања пред македонската публика во рамките на
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Со премиера на „Медена земја“ заврши 10.„МакеДокс“

Редакција
Со бурен и долготраен аплауз беа дочекани три моменти на последната вечер на 10. „МакеДокс“ на 28 август во Куршумли-ан. Првиот беше објавата на наградата
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Убава вест: „Медена земја“ е македонскиот кандидат за „Оскар“

Никола Осило
Документарецот „Медена земја“ (Honeyland) е македонски кандидат за „Оскар“. За кандидатурата на филмот во режија на Љубо Стефанов и Тамара Котевска одлучи Комисијата за избор
БАШ НИ Е ЌЕФ

Влијателните американски медиуми со одлични рецензии за „Медена земја“

Редакција
Американските медиуми, меѓу кои и влијателните „Њујорк тајмс“ и „Лос Анџелес Тајмс“, објавија одлични рецензии за документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland). Македонскиот победник на „Санденс“,