еМагазин

Tag : Медена земја

Забава ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Како се роди „Медена земја“

Редакција
Снимањето на македонскиот документарец „Медена земја“ кој освои бројни награди ширум светот, а доби и две номинации за Оскар траело три години. За овој временски...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Атиџе е нашиот Оскар“: Твитер реакции за „Медена земја“ и Оскарите

Редакција
Големо навивање, бројни пораки со подршка пред и по церемонијата на доделување на Оскарите добија на социјалните мрежи, Атиџе Муратова и екипата на македонскиот документарец...
Забава ТОП СТОРИИ

Екипата на „Медената земја“: Горди сме што сме гласници на пораката на Атиџе „пола земи-пола остави“

Редакција
По одржувањето на свечената церемонија за доделување на Оскарите, на која, „Медена земја“ не освои статуетка, а беше номинирана во две категории, филмската екипа имаше...
Забава ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Атиџе прекрасна: Како изгледаше екипата на „Медена земја“ на Оскарите

Редакција
Македонскиот документарец “Медена земја“ кој беше номиниран во две категории за Оскар, за најдобар документарец и најдобар странски филм, за жал не освои ни една...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Нема место за разочарување: „Медена земја“ не сплоти и испиша историја

Редакција
Македонските граѓани ширум светот со полно срце синоќа навиваа документарецот „Медена земја“ кој беше номиниран во две категории за годинешното доделување на наградата „Оскар“ да...
Забава ТОП СТОРИИ

„Медена земја“ не доби Оскар: Статуетките ги земаа конкурентите „Американска фабрика“ и „Паразит“

Редакција
Македонскиот документарец „Медена земја“ кој беше номиниран во категориите најдобар документарец и најдобар интернационален филм не доби Оскар. Американската филмска академија му додели Оскар на...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Атиџе ги живее своите ѕвездени моменти во Холивуд

Редакција
Хероината на „Медена земја“, Атиџе Муратова ги живее своите ѕвездени моменти во Холивуд, пред доделувањето на Оскарите. Снимателот Самир Љума на Твитер, објави видео од...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Кардула: „Медена земја“ испрати моќна порака кога е повеќе од потребно, тие се победници независно од Оскарот

Редакција
Графичкиот дизајнер Зоран Кардула изработи постер со филмската екипа од „Медена земја“. На овој начин продолжува поддршката од дизјанерите, за филмот. „Денес денот посветен на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Денеска ќе се одржи организирана тура во трчање низ пределот каде што беше снимен „Медена земја“

Редакција
„Трекс“ денеска со почеток во 9 часот наутро прават отворена треил трчанка низ пределот каде беше сниман македонскиот документарен филм „Медена земја”. „Планот е да...
Забава ТОП СТОРИИ

Заедно да гледаме и да навиваме за „Медена земја“: Во МКЦ музичко изненадување од дел од авторската екипа на филмот

Редакција
Младинскиот културен центар (МКЦ) организира заедничко гледање на Оскарите. Од таму ја објавија програмата на нивната фексбук-страница за вечерва. „22:00 – red carpet (најбољи у...