еМагазин

Tag : меркел

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Заев се враќа во Скопје со ново „жими мајка“ од Меркел“: Твитер реакции за средбата

Редакција
Средбата на македонскиот премиер Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел и најавата дека Берлин ќе даде зелено светло за старт на преговорите во септември
Македонија ТОП СТОРИИ

Средба Меркел – Заев: Берлин ќе даде зелено светло за датум во септември

Редакција
Германскиот Бундестаг ќе донесе одлука за одобрување на старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија во септември, согласно утврдените процедури на Германија за прашањата за
Македонија

Канцеларијата на Меркел без детали за сребата со Заев

Редакција
Канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел објави кусо соопштение по денешната средба со премиерот Зоран Заев во Берлин. Меркел и Заев, како што се наведува,
Македонија

Траеше 40 минути: Кога почна, кога заврши средбата помеѓу Заев и Меркел

Редакција
Премиерот Зоран Заев во Берлин имаше 40-минутна средба со германската канцеларка Ангела Меркел на која, според најавите, една од клучните теми требаше да биде датумот за
Македонија

Во Берлин средба на Заев со Меркел

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска во рамки на дводневната посета на Германија во Берлин ќе има средба со канцеларката Ангела Меркел на која една од клучните
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Заев до Меркел: Ако не, па името да го вратиме„: Твитер реакции за датумот за преговори со ЕУ

Редакција
Дали Македонија ќе добие датум за старт на преговорите со ЕУ е топ тема деновиве. Од датумот како што изјави премиерот Зоран Заев ќе зависи
Македонија

Виси и „метлата“: Ако нема датум, нема да има ни реконструкција на Владата

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска повтори дека доколку не добиеме датум за преговори со ЕУ, тој најавил враќање на мандатот и оти од тоа зависи дали
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев ќе се сретне со Меркел, информацијата дека била против доделување датум била стара

Редакција
Претседателот на Владата Зоран Заев денеска најави уште една средба со германската канцеларка Ангела Меркел, за што веќе има потврден термин. Не прецизираше кога и
Македонија

Зиддојче цајтунг: Меркел рекла „не“ за брз датум за Северна Македонија

Редакција
Повикувајќи се на свои неименувани извори, германскиот весник „Зиддојче цајтунг“ денеска пишува дека на седница на Комисијата за европска политика на Бундестагот, германската канцеларка Ангела
Македонија ТОП СТОРИИ

Германскиот парламент го ратификува македонското членство во НАТО, „жолчна“ расправа и за ЕУ

Никола Осило
Германскиот Парламент го ратификиваше Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО, но во текот на дебатата германските пратеници влезот на земјата во Алијансата го