еМагазин

Tag : мерки

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

(Галерија) Првите гости пристигнаа: Отворени кафетериите и рестораните

Редакција
Времето барем во Скопје не им се погоди, но првите гости им пристигнаа. Од денеска по пауза од речиси два и пол месеци кафулињата и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Во угостителските објекти свадбите и родендените остануваат забранети, што пишува во Протоколот

Редакција
Протоколот за отворање и работа на угостителските објекти за исхрана утврдува дека работното време е ограничено од 08:00 часот до 22:00 часот, и се дозволува...
Бизнис

Владината одлука за враќање на работа од 1 јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Редакција
Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од 1 јуни не важи за хронично болните и за родителите кои имаат деца на...
ЖИВОТ

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Редакција
За да се обезбеди заштита и грижа на децата, Владата донесе Уредба со законска сила за примена на Законот за работните односи за време на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Срушивме полициски со оро?“: Твитер реакции за укинувањето на полицискиот час

Редакција
Очекувано, лавина од реакции на социјалните мрежи по одлуката на Владата за целосно укинување на полицискиот час, која стапува на сила од денеска. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ...
Македонија ТОП СТОРИИ

Филипче: Почитувањето на превентивните мерки е клучот за враќање во нормала

Редакција
Министерот за здравство Венко Филипче, три месеци по дијагностицирањето на првиот случај со коронавирусот во нашата држава, оцени дека епидемијата е целосно под контрола и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ако има зголемен број заразени со Ковид-19 повторно рестриктивни мерки

Редакција
Во случај на зголемување на бројот на заразени со вирусот Ковид-19 повторно ќе бидат воведени рестриктивните мерки што ги укина денеска Владата, предупредува премиерот Оливер...
Македонија ТОП СТОРИИ

Полициски час уште вечерва, угостителите ќе почнат да работат од задутре

Редакција
Од утре, 27 мај, престанува важењето на полициксиот час, т.е. одлуката за забрана за движење која Владата ја воведе на 22 март, соопшти премиерот Оливер...
Македонија ТОП СТОРИИ

Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат, ќе се провлекува се додека има такви кои го ингнорираат, порачува Филипче

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче се огласи на својот Фејсбук профил по изјавата на Реисот Реџеп Сулејмани, дека корона вирусот е мртов и по прославата...
Бизнис

И 200 дена по завршувањето на вонредната состојба, во трговските центри ќе има редарски служби и ознаки за движење

Редакција
Уште 200 дена од престанокот на траењето на вонредната состојба се применуваат мерките за обезбедување на редарска служба при влезот и во внатрешноста на трговските...