еМагазин

Tag : метла

Македонија ТОП СТОРИИ

Детална листа: Кои се функционерите кои ги зафати „метлата“ на премиерот Зоран Заев?

Никола Осило
Владата на денешната седница со која претседаваше премиерот Зоран Заев, донесе одлука со која се предлага да се разрешат и отповикаат или да се препорачува
Македонија

„Метлата“ ќе биде заокружена до крајот на јули

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска најави дека наредната недела продолжува следниот чекор од реконструкцијата на Владата. Ќе има смени на заменици министри и директори на институции.
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

По „местенката“ на Заев: Русите не се наивни, но одговорност мора да има

Никола Осило
Не стивнуваат реакциите по „местенката“ што ја доживеа премиерот Зоран Заев од страна на руските комичари Владимир Кузнецов – Вован и Алексеј Столјаров – Лексус,
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Владината реконструкција станува фијаско: „Метлата“ го зафати и Заев

Никола Осило
Бурни реакции во јавноста предизвика одлуката на премиерот Зоран Заев да го повлече предлогот до Собранието со кој тој требаше истовремено да ја извршува и
Македонија

Заев најавува смена на 200 функционери: „Метла“ за локални шерифи и за членови на управни одбори

Никола Осило
Над 200 лица ќе опфати најавената „метла“ на премиерот Зоран Заев. Покрај министрите, за кои веќе утре Собранието треба да ги разреши и да гласа
Македонија ТОП СТОРИИ

Бранимир Јовановиќ застана зад Тевдовски: Мислев дека „метлата“ требаше да ги фати оние кои местеа милионски тендери

Редакција
Економскиот аналитичар Бранимир Јовановиќ кој му беше поранешен советник на министерот за финансии во заминување, Драган Тевдовски, го соопшти својот став во врска со неговата смена.
Македонија ТОП СТОРИИ

„Метла“ за повеќе од 20 директори на јавни институции

Редакција
По денешната седница на Централниот одбор на СДСМ во Охрид, премиерот Зоран Заев, освен реконструкција на Владата најави и смена на повеќе од 20 директори
Македонија

Виси и „метлата“: Ако нема датум, нема да има ни реконструкција на Владата

Редакција
Премиерот Зоран Заев денеска повтори дека доколку не добиеме датум за преговори со ЕУ, тој најавил враќање на мандатот и оти од тоа зависи дали
Македонија

Метлата на Заев денеска на седница на Централниот одбор на СДСМ

Никола Осило
Во седиштето на Бихаќка денеска попладне се очекува седница на Централниот одбор на СДСМ на која треба да стане збор за кадровските промени во партиските
Македонија ТОП СТОРИИ

Метлата „заигра“ во базата: Заев ги разреши сите претседатели на општинските организации на СДСМ

Никола Осило
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека донел одлука за разрешување на сите претседатели на општински ограноци на СДСМ. „Синоќа донесов одлуки, а денеска е ред