еМагазин

Tag : методологија

Бизнис

Горивата поскапуваат за половина денар

Редакција
Регулаторна комисија за енергетика и водени ресурси (РКЕ) донесе одлука за зголемување на цената на горивата во просек од 0,84 проценти. Цените на „еуросупер БС-95“,...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Објавена новата методологија за преговори со ЕУ, ќе важи и за Србија и Црна Гора ако посакаат

Редакција
Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, ја презентираше новата преговарачка методологија за земјите кандидати пред новинарите и пред европратениците денеска во Брисел. Вархеји ги потврди четирите...
Македонија

Димитров за новата методологија за преговори со ЕУ: Нема од што да се плашиме

Редакција
Министерот за надворешни работи Никола Димитров за новата методологија за преговори со ЕУ вели дека: „придонесува за зајакната политичка димензија, но исто така и за...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Нова методологија за преговори со ЕУ: Секоја членка ќе може да го „замрзне“ процесот за новите кандидати

Редакција
Нацрт-извештајот кој Европската Комисија треба да го усвои и објави утре напладне и со кој на земјите членки и на Европскиот Парламент им се нуди...
БЕНЧМАРК

Набргу ќе биде готова новата методологија за преговори со ЕУ

Редакција
Северна Македонија направи огромни жртви за да си ја обезбеди европска иднина и земјата заслужува да ги почне преговорите за членство во Европската Унија, изјави...
Македонија

Мицкоски: Не сме против пописот, бараме реална статистичка операција

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за „Топ тема“, изјави дека најголемата опозициона партија не е против одржувањето на пописот во Македонија и против...