еМагазин

Tag : Министерство

Бизнис ТОП СТОРИИ

Нова „тура“ вработувања по министерствата, државните институции и претпријатија

Редакција
Продолжуваа трендот на нови вработувања по министерствата, државните институции, општините и претпријатијата. Само во текот на овој месец, како што пишуваше еМагазин се објавени огласи...
ЖИВОТ

Уште три дена пеколни температури, во четврток невреме ќе донесе мало освежување

Никола Осило
Сончево и топло време со многу високи температури од портокалова фаза, што веќе неколку дена ја зафатија целата држава, ќе се задржи до 14 август....
Бизнис ТОП СТОРИИ

Министерството за образование бара рецезенти на учебници

Редакција
Министерство за образование и наука, Педагошка служба, објави оглас за рецензии на учебници по босански јазик за I одделение, информатика за VI одделение, граѓанско образование...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието со двотретинско мнозинство го усвои законот за новото министерство

Редакција
Собранието денеска во рамки на 93-та седница со двотретинско мнозинство ги усвои Законот за Влада и Законот за организација и работа на органите на државната...
Македонија

Османи потврди дека постои иницијатива Секретаријатот за Рамковниот договор да стане министерство

Редакција
Вицепремиерот Бујар Османи, одговарајќи на новинарско прашање, денеска потврди дека постои иницијатива Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор да прерасне во министерство за политички систем...
Македонија

Макфакс: Фирми формирани два дена пред конкурсот во изборот за доделување пари од Министерството за култура

Редакција
На шест пријавени фирми на скандалозниот конкурс за проекти од национален интерес во културата за 2019 година, во делот за музичко-сценска дејност една како по правило е...
Македонија

(ВИДЕО) Заев најави дека дел од конкурсот на Министерството за култура ќе биде поништен

Редакција
Дел од конкурсот за поделбата на државни пари во Министерството културата ќе биде поништен, изјави за 24 телевизија, премиерот Зоран Заев. „Смешно и трагично е...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„На кого му треба Џез фестивал додека има Ѕвезде Гранда“: Твитер „прегреа„ за Годишната програма на Министерството за култура

Редакција
Лавина од претежно негативни коментари на социјалните мрежи по објавувањето на Годишната програма на Министерството за култура. Ви пренесуваме дел од реакциите на Твитер: Операта...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Надлежните со препораки поради загадениот воздух: Ограничете престој на отворено

Редакција
На мерните станици Скопје – Бутел, Центар, Карпош и Ректорат, Кичево, Куманово, Миладиновци, Струмица, Битола 1, Тетово и Кавадарци е надмината вредноста на ПМ10 честичките...
Бизнис

Министерот Бектеши бара советник за инвестиции, нето плата 36.863 денари

Редакција
Кабинетот на министерот за економија, Крешник Бектеши, објави оглас за вработување на посебен советник за инвестиции на определено време. Паричниот износ на основната нето плата...