еМагазин

Tag : Мите Грозданов

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Година во која Македонија загуби великани: Си заминаа Стефановски, Грозданов, Георгиевски, Петрушевски, Џундева…

Никола Осило
Македонија, а посебно македонскиот театар загуби многу големи имиња во годинава што изминува. Десетици генерации македонски граѓани израснаа, се едуцираа и имаа можност да почувствуваат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Почина актерската легенда Мите Грозданов

Никола Осило
Во 75-тата година од животот вчера почина Мите Грозданов, доајен на македонскиот театар, актер на Драмски театар-Скопје каде што работеше од 1967 до пензионирањето во...