еМагазин

Tag : Могерини

Балкан ТОП СТОРИИ

(Видео) Коментарот на Вучиќ при бакнувањето меѓу Могерини и Тачи нов балкански хит

Никола Осило
„Хашиме, гледаш дека Федерика најмногу со тебе сака да се бакнува“, коментираше на шега српскиот претседател Александар Вучиќ при средбата меѓу Могерини и лидерите на...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Кој е Јосеп Борел: „Стар шпански волк“ на местото на Федерика Могерини

Никола Осило
Актуелниот министер за надворешни  работи на Шпанија, 72-годишниот Јосеп Борел да биде нов комесар за надворешната политика на ЕУ на местото на Федерика Могерини чиј...
БЕНЧМАРК

Могерини: Северна Македонија ја заврши работата и сега е ред на ЕУ

Никола Осило
Северна Македонија и Албанија ја искористија можноста и испорачаа реформи, го завршија својот дел од работата и сега е ред на ЕУ да го исполни...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

ЕУ предупредува за можен бојкот на изборите, Франција останува тврда за старт на преговорите

Редакција
Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата...
Македонија

Могерини: Би било добро во јуни да има почеток за преговори со Северна Македонија и Албанија

Никола Осило
Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини, на прес-конференцијата по денешниот Совет за надворешни работи, рече дека посакува Северна Македонија да добие почеток...
Балкан

Косовскиот премиер Харадинај ја обвини Могерини дека е на страната на Србија

Никола Осило
Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, во писмeното обраќање до високата претставничка на Европската Унија, Федерика Могерини, еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан и еврокомесарката за трговија,...
Македонија

Грчки европратеник бара одговори од Могерини за азилот на Груевски

Редакција
Дали ќе се побараат одговори од Унгарија за дадениот азил на Груевски, а доколку ставот на Будимпешта покренува прашања, кои чекори ќе се преземат за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Могерини и Хан: Граѓаните рекоа „да“, Собранието на потег

Редакција
Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, во заедничка декларација, порачаа дека огромното мнозинство од граѓаните ја...
Македонија

(ВИДЕО) Могерини не го предомислила Мицкоски за референдумот

Редакција
„ВМРО-ДПМНЕ ставот не го гради врз основа на чувства, ВМРО-ДПМНЕ ставот го гради врз основа на онаа навигација која што ја доби од граѓаните и...
Македонија

Иванов и порачал на Могерини дека неговиот став е непроменет

Редакција
Претседателот Ѓорге Иванов на денешната средба со високата претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини го повторил својот став дека ги поддржува...