еМагазин

Tag : морбили

Локално

Шест нови случаи со морбили во Скопје и околината, меѓу нив бебе од 42 дена

Редакција
Шест нови случаи со мали сипаници се регистрирани во Скопје и околината, информираат од Министерството за здравство. Меѓу заболените е и бебе на возраст од
Локално

Заразата со мали сипаници се шири низ земјава, во Гевгелија регистрирани две дечиња со морбили

Редакција
Првите два случаи на дечиња заболени со морбили се регистрирани и во Гевгелија, потврди денеска епидемиологот Сашко Олумчев од подрачната единица на Центарот за јавно
Локално

Две деца болни од рак заразени со мали сипаници

Редакција
За едно деноноќие на Клиниката за инфективни болести хоспитализирани се два нови случаи со морбили (мали сипаници), информираа денеска на прес-конференција директорката на Клиниката за
Локално

Здравствен работник од Тетовско што работи во Скопје заболен од мали сипаници

Редакција
Здравствен работник од Тетовско што работи во Скопје е првиот и засега единствен пријавен случај на заразено лице со морбили (мали сипаници) од овој регион,
Локално

Три нови случаи со мали сипаници во Скопје, досега 69 заболени

Редакција
Три нови случаи со мали сипаници (морбили) се регистрирани вчера во Скопје. Станува збор за дете на возраст од една и пол година од населбата
Локално ТОП СТОРИИ

Пријавени вкупно 75 случаи со симптоми на мали сипаници: Најмногу има во Аеродром

Редакција
Вкупно 75 случаи со симптоми на морбили (мали сипаници) се пријавени заклучно со вчерашниот ден. За 65 од нив е добиена лабораториска потврда, соопшти денеска Министерството
Локално

Двајца возрасни од Карпош и Чаир и дете од Чаир хоспитализирани со мали сипаници

Редакција
Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време на викендот,
Македонија ТОП СТОРИИ

Нема одложување на второто полугодие од учебната година заради морбилите

Никола Осило
Нема одложување на почетокот на второто полугодие од учебната 2018/2019 година. Ова е еден од заклучоците кои денеска ги донесе Комисијата за заразни болести при Министерството
Локално ТОП СТОРИИ

Нови две деца и еден возрасен со мали сипаници, досега хоспитализирани 26 лица

Редакција
Министерството за здравство соопшти дека денеска до 13 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се хоспитализирани уште две деца и
Локално ТОП СТОРИИ

Хоспитализирани уште две деца со мали сипаници: Моментално болни 20 деца и двајца возрасни

Редакција
Министерството за здравство информира дека денеска до 10:00 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се хоспитализирани уште две деца суспектни