еМагазин

Tag : МЖ ТРанспорт

Бизнис

Железницата остава простор со преговари да ги добие купените локомотиви од Кина

Никола Осило
Во тек се преговори со кинеската компанија ЦРРЦ за исполнувањето на обврските од договорите за обнова на возниот парк со патнички гарнитури и локомотиви, а...
Македонија

Почина директорот на МЖ Транспорт Шабан Зендели

Редакција
По кратко боледување почина генералниот директор на МЖ Транспорт АД-Скопје, Шабан Зендели (1961) соопшти МЖ Транспорт. Погребот на Зендели ќе се одржи денеска попладне во...
Бизнис

„МЖ-транспорт“ бара од Владата да и отстапи 600.000 литри еуродизел од нафтените резерви

Никола Осило
Владата на денешната седница го разгледуваше барањето за донесување на одлука за отстапување на 600.000 литри еуродизел БС гориво од задолжителните резерви на нафта и...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Патнички воз излета од пруга кај Лакавица, нема повредени

Редакција
Поради одрон на пругата кај Лакавица изутринава од шините се излизгал патничкиот воз што сообраќа на релација Кичево-Скопје, но нема повредени патници и персонал од...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Пуцко петрол“ го доби мултимилионскиот тендер на „М.Ж. Транспорт“ за набавка на дизел гориво

Никола Осило
„М.Ж. Транспорт“ АД-Скопје по распишаниот тендер за набавка на дизел гориво и нафтени деривати склучи договор со друштвото за производство, трговија и услуги „Пуцко петрол“...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Ќе нема воз од Скопје до Солун

Редакција
Македонски железници Транспорт АД Скопје соопшти дека е против најавеното укинување од крајот на месецов на единствениот меѓународен воз низ Македонија на релацијата Белград –...
Бизнис ТОП СТОРИИ

М.Ж. Транспорт купува авиобилети за 1,2 милиони денари

Никола Осило
М.Ж. ТранспортАД-Скопје распиша оглас за набавка на авио билети. Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 1.225.000 денари, а главен критериум за доделување на договорот...