еМагазин

Tag : нацрт-амандмани

Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието го усвои и четвртиот нацрт-амандман за промена на Уставот, следи јавна расправа

Редакција
Собранието на Република Македонија попладнево го утврди и четвртиот нацрт-амандман на Уставот предвиден со уставните измени согласно Договорот од Преспа. За нацрт-амандманот, што се однесува...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието го усвои и третиот нацрт-амандман на Уставот кој се однесува на суверенитот и интегритетот

Редакција
Собранието на денешното продолжение на 64. седница со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Собранието го усвои и вториот нацрт-амандман на Уставот што се однесува на АСНОМ

Редакција
Собранието вечерва со 65 гласа „за“, 18 „против“ и 8 воздржани го усвои нацрт-амандманот XXXIV на Уставот на Репубпика Македонија. Претпладне пратениците го усвоија и...
Македонија

Комисиската расправа по нацрт-амандманите за промена на Уставот заврши, усвоен и четвртиот

Редакција
Собраниската Комисија за уставни прашања со девет гласа „за“, пет „против“ и ниту еден „воздржан“ го поддржа четвртиот амандман на Уставот што произлезе од потребата...
Македонија

Усвоен и третиот нацрт-амандман со кој се гарантира суверинитетот на Грција

Редакција
Комисијата за уставни прашања со 10 гласови „за“ и два „против“ го усвои и третиот нацрт-амандман за промена на Уставот со кој Македонија се обврзува...
Македонија

Третиот нацрт-амандман пред Комисијата за уставни прашања

Редакција
Третиот нацрт-амандман, што се однесува на членот три од Уставот на Република Македонија е на дневен ред на денешното продолжение на седницата на собраниската Комисија за...
Македонија

(Видео) СДСМ ги повика пратениците активно да се вклучат во дефинирање на нацрт-амандманите

Редакција
Генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацовски денеска на прес-конференција во Собранието ги повика сите пратеници во Собранието, особено оние кои не гласаа во...