еМагазин

Tag : награда

БАШ НИ Е ЌЕФ

Македонските филмови ги препознаваат во светот: „Крајот на времето“ на Манчевски ја доби наградата Curator’s Choice

Редакција
Краткиот експериментален филм „Крајот на времето“ на режисерот Милчо Манчевски ја доби наградата Curator’s Choice на американскиот патувачки филмски фестивал за кратки филмови Wandering Reel Traveling Film Festival....
Македонија

Заев и Ципрас за Договорот од Преспа ќе бидат наградени на Минхенската безбедносна конференција

Редакција
Наградата „Ewald von Kleist“ на Минхенската безбедносна конференција, оваа година, ќе им биде доделена на Зоран Заев и Алексис Ципрас за Договорот од Преспа, објави...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Манчевски ја доби наградата Eastern star на Trieste филмскиот фестивал во Италија

Редакција
На јубилејниот 30. Mеѓународен филмски фестивал во Трст, Италија (18-25 јануари) на македонскиот филмски режисер Милчо Манчевски му беше доделена наградата за достигнувања во областа...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Катерина Хаџи Ангелеска Начевска добитничка на признанието PRO PR Awards

Редакција
Организацискиот одбор  на PRO PR конференцијата, во склоп на која делува и Комисијата PRO PR Awards,  денес ги објави имињата на добитниците на признанијата PRO...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Алсат М е добитник на наградата „Медиум промотор на новинарството како јавно добро – Роберто Беличанец“

Редакција
Телевизијата Алсат М е добитник на наградата „Медиум промотер на новинарството како јавно добро“, која ќе го носи името на прерано починатиот борец за слобода на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

НЛБ Банка со награда за „Сајт на годината“ за 2018 година во Македонија

Редакција
На доделувањето на наградите на манифестацијата„Сајт на годината“, веб страницата на НЛБ Банка: nlb.mk го доби признанието за најдобар сајт во Македонија, во категоријата финансиски услуги, банкарство...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Прогласени добитниците на наградата „Жан Моне 2018“

Редакција
Делегацијата на Европската унија во партнерство со Советот за етика во медиумите ја доделија наградата Жан Моне за најдобра новинарска сторија и најдобра репортерска фотографија...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Марина Костова и Емин Аземи добитници на годинашната награда „Мито Хаџи Василев – Јасмин”

Редакција
Новинарката Марина Костова и Емин Аземи се добитници на годинашната државната награда „Мито Хаџи Василев – Јасмин”. На Костова ќе и се додели наградата за...
Балкан

„Да, добро прочитавте“: Вучиќ добитник на наградата за мир „Златен лав“

Редакција
Српскиот претседател Александар Вучиќ е добитник на годинешната меѓународна награда Златен лав за мир, но не се појавил на свеченоста на доделување во Венеција, поради...
БАШ НИ Е ЌЕФ

НЛБ Банка „Најдобра банка во Македонија за 2018 година“

Редакција
На 29-ти ноември во Лондон, НЛБ Банка е прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2018 година од страна на угледниот финансиски магазин „The Banker“,...