еМагазин

Tag : народна банка

Бизнис ТОП СТОРИИ

Емилија Нацевска и Ана Митреска предложени за вицегувернерки на Народната банка

Никола Осило
Народната банка до Собранието достави предлог Емилија Нацевска и Ана Митреска да бидат избрани за вицегувернерки на банката. Предлогот од НБРМ доаѓа по спроведување на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Струмичка „Атлантис“ го доби тендерот на НБРМ за набавка на авиобилети вреден 15 милиони денари

Никола Осило
Народна банката на Република Македонија по распишаниот тендер за набавка на услуги за редовен воздушен транспорт-авиобилети склучи договор со друштвото за туризам и угостителство Атлантис...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бахамите најголем странски инвеститор во Македонија

Никола Осило
Народната банка ги објави податоците за странските инвестиции во Македонија во првата половина од годинава од кои може да се види дека странските инвеститори за...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Значителен раст: За шест месеци во Македонија странски инвестиции од 327 милиони евра

Никола Осило
Во првата половина од годинава во Македонија влегле странски инвестиции од 327 милиони евра, што е значително зголемување во однос минатата година кога за период...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Нема „зима“ за банките: Растат депозитите на граѓаните и компаниите

Никола Осило
Во јули вкупните депозити бележат месечно зголемување од 1,3%, во услови на раст кај двата сектора, поинтензивен кај корпоративниот сектор, соопшти Народната банка. Анализирано на...
Бизнис

Основната каматна стапка 2,75 проценти, НБРМ ја намали за 0,25 проценти

Редакција
Народната банка на Република Македонија ја намали основната каматна стапка за 0,25 процентни поени со што таа изнесува 2,75 проценти. Комитетот за оперативна монетарна политика...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Народна банка купува возила

Редакција
Народна банка на Република Македонија купува возила. Проценета вредност на договорот, кој е објавен на Електронскиот систем за јавни набавки без ДДВ изнесува  3.534.960 денари....