еМагазин

Tag : населба

ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Се чистат остатоците од дивата населба под скопско Кале

Редакција
Екипите на Град Скопје во соработка со општествено одговорни компании веќе два дена темелно ги отстрануваат остатоците од дивата населба под скопското Кале, која почна...
ЖИВОТ

Откриена нова наколна населба кај Даљан во Охрид стара 3.000 години

Никола Осило
Нова наколна населба досега непозната за архелошката јавност е откриена во рамки на истражувањата спроведени во третата кампања од проектот „Погранични студии-Истражување на идентитетот и...