еМагазин

Tag : несреќа

Македонија

Автобусот на “Дурмо турс“ немал уред за манипулирање на брзината, тврди сведок што го баждарел тахографот

Редакција
Тахографот на автобусот на “Дурмо турс“ немал уред за манипулирање на брзината кога бил баждарен од фирмата „Кинзо”, изјави сведок вработен во компанијата на денешното...
Македонија

Продолжува судењето за несреќата кај Ласкарци

Редакција
Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за автобуската несреќа што се случи на 13 февруари годинава кај селото Ласкарци,...
Македонија

Возач на „Дурмо турс“ потврди дека во автобусот имало уред за манипулација на брзината

Редакција
Во автобусот на Дурмо турс имаше вградено уред со кој се манипулирала брзината на движење на тахографската лента, изјави на денешното рочиште за автобуската несреќата...
БАШ НИ Е ЌЕФ

АСОМ исплати милион денари на дел од семејствата на настраданите кај Лaскарци, апел до останатите да ја контактираат асоцијацијата

Редакција
Веднаш по автобуската несреќа кај Лaскарци која се случи на 13 февруари годинава, членките на Асоцијацијата на Спортски Обложувалници (АСОМ) обезбедија донација од 1.200.000 денари...
Македонија

Потресно сведоштво на патник за несреќата кај Ласкарци: „Зазедов позиција на фетус и потоа само слушав звуци“

Редакција
Се било како и вообичаено во автобусот на „Дурмо турс“ се до моментот кога од средната преминал на последната сообраќајна лента, без знаци на запирање,...
Македонија

Драматично сведоштво на патник за несреќата на автобусот на „Дурмо турс“ во која загинаа 16 лица

Никола Осило
Автобусот по тргнувањето од Скопје неколку пати запираше да земе патници, но по наплатната рампа кај село Глумово нагло сврте кон лево и без никакви...
Локално

Се преврте автобус кај Кочани, шестмина повредени

Редакција
Автобус се преврте попладнево околу 15 часот на влезот на Кочани кај хотел „Национал“ и заврши во отвор покрај железничката пруга. Според првичните информации, повредени...
Македонија

Обвинетите за несреќата на автобусот на „Дурмо Турс“ во која загинаа 16 лица „не биле виновни“

Никола Осило
На денешното рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 луѓе, а 38 беа тешко повредени пред судот се изјаснија дека не се...
Локално

Истрага за несреќата: Рударот загинал при поставување експлозивни средства

Никола Осило
При поставување експлозивни средства за минирање во јама на рудникот „Тораница“ – Крива Паланка вчера во попладневните часови се случи несреќа, во чии рамки беа...
Македонија

Увидот ќе ги покаже причините за несреќата со излетувањето на возот кај Куманово

Редакција
Увидот кој го вршат Македонски железници Транспорт, Македонски Железници Инфраструктура, МВР и Основното јавно обвинителство ќе ги покаже причините за несреќата што се случи утрово...