еМагазин

Tag : Никола Димитров

Македонија

Димитров: Најмалку што ЕУ ни должи е да биде јасна кон нас

Редакција
Најмалку што Европската Унија му должи на регионот е да биде јасна кон нас. Ако не постои веќе консензус за европската иднина на Западниот Балкан,...
ЖИВОТ

(Фото) Никола Димитров и Раул Гонзалес во Париз на одбележување на Денот на независноста

Редакција
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров објави фотографија со поранешниот селектор на македонската ракометна репезентација Раул Гонзалес, со кој ракометарите ги постигнаа најголемите успеси. „Раул...
Македонија

И Шекеринска најави тужба за „Рекет“

Редакција
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска најави тужба заради клевета, поради текстот на „Република“ во кој таа се посочува како директен учесник во „Рекет“. „Ќе ја...
Македонија

Димитров: Одвратна инсинуација дека сум вмешан во „Рекет“, прв пат ќе тужам

Редакција
По премиерот Зоран Заев, со тужба за клевета се закани и министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој според „Република“ е вмешан во случајот „Рекет“...
Македонија

Димитров: Секоја генерација си има своја историска планина

Редакција
Министерот за надворешни работи Никола Димитров, се осврна на празникот Илинден во контекст на новото време. Притоа, цитирајќи го и Адлај Е. Стивенсон, кој за...
Македонија

(Фото) Димитров и Рикер наздравија: Протоколот за НАТО ратификуван во Комитетот за надворешни работи на Сенатот на САД

Редакција
Комитетот за надворешни работи на Сенатот на САД го ратификуваше Протоколот за прием на Северна Македонија во НАТО. Ратификацијата на Протоколот заеднички на Фејсбук ја...
ЖИВОТ

Димитров кога ќе остаре сака да личи на Џорџ Клуни

Редакција
Министерот за надворешни работи Никола Димитров се пошегува дека кога ќе остаре сака да личи на познатиот актер Џорџ Клуни. „И јас си направив слика...
Македонија

Димитров за случајот со Боки 13: Системот со сите маани почнува да се бори со криминалот

Редакција
Министерот за надворешни работи Никола Димитров се произнесе за случајот со Бојан Јовановски на неговиот фејсбук-профил: „Можеме да тонеме во разочарување и очај и да ја...
Македонија

Потпишана спогодба за безвизен режим меѓу Северна Македонија и Украина

Редакција
Министерот за надворешни работи Никола Димитров и амбасадорката на Украина во Република Северна Македонија, Наталија Задорожњук денеска потпишаа спогодба за условите за заемни патувања на...
Македонија

Димитров: Ако не ги започнеме пристапните преговори оваа година, тоа значи дека не постои европска перспектива

Редакција
Ја добивме 10-та препорака за почеток на преговори, ако треба да ја очекуваме и 11-та препорака од ЕК следната година, нема да имам лице да...