еМагазин

Tag : Никос Коѕиас

Македонија

Коѕијас: Знакот во Скопје на кој пишува дека Александар е грчки херој е доказ за пријателството меѓу народите

Никола Осило
Екс-министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас на својот Твитер профил ја објави таблата на споменикот на Александар Велики во Скопје. „Знак на кој...
Македонија

Ахмети со писмо до Коѕијас: Успеавме пријателе

Редакција
Претседателот  на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети упати писмо до поранешниот министер за надоврешни работи на Грција, Никос Коѕиас во кое му порачува дека...
Балкан ТОП СТОРИИ

Коѕијас поднесе оставка поради Договорот од Преспа

Редакција
Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиjас денеска поднел оставка, еден ден по напнатата средба во владиниот кабинет, кога избила расправија помеѓу министерот за одбрана,...
Балкан

Грчки медиуми: Коѕијас се заканил со оставка на вчерашната седница на грчката Влада

Редакција
Поради тоа што не добил доволна поддршка од грчкиот премиер во кавгата со Каменос за време на вчерашната владина седница, шефот на грчката дипломатија Никос...
Македонија

Коѕијас: Еден жител на Скопје и вели на неговата девојка дека е Македонец, што ќе правиме ќе го затвориме ли

Редакција
Не можеме да го смениме универзалното право, соседите да се нарекуваат Македонци, на индивидуално и неофицијално ниво, но ние можеме да ги нарекуваме како сакаме,...
Македонија

Коѕиас: Нова демократија и ВМРО се хранат со проблемите, а ние со решенијата

Редакција
Нова демократија и ВМРО се хранат со проблемите, а ние со решенијата, опозициите во двете земји користат говор на омраза, вели шефот на грчката дипломатија...
Македонија

Коѕиас: Јас ќе сакав да се викаат Северна Алјаска, а не Северна Македонија

Редакција
Меѓудржавните договори се резултат на компромис, склучивме договор со придобивки и за двете земји, рече шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во говорот на крајот...