еМагазин

Tag : Нимиц

Македонија

Нимиц: Промената на името ќе бара многу време, се отвораат многу прашања

Редакција
Периодот на имплементација на Договорот од Преспа ќе отвори прашања како што е работатата на Комитетот за учебниците и комерцијалната употреба на името „Македонија“, вели...
Македонија

Нимиц: Историскиот договор почеток на нова ера на мирот и безбедноста на Балканот

Никола Осило
Претставникот на ОН, кој посредуваше во спорот за името, Метју Нимиц ја поздрави ратификацијата на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. „Би сакал да го поздравам...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нимиц ја повика Грција да го ратификува Договорот од Преспа

Редакција
Специјалниот пратеник на ОН во разговорите меѓу Скопје и Атина за прашањето за името, Метју Нимиц, ја повика Грција да го ратификува Договорот од Преспа,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нимиц: Историскиот договор отвора врата за нови односи меѓу двата соседа

Редакција
Специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН за спорот за името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, преку соопштение се обрати по вчерашното усвојување на...
Македонија

Нимиц: Раководството и политичарите во Скопје се пред крупни одлуки

Редакција
Раководството и политичарите во Македонија ќе мора да донесат крупни одлуки за иднината на својата земја, изјави посредникот на ОН во грчко-македонските разговори за името...
Македонија

Нимиц: Чекање нов договор за името е многу ризична идеја

Редакција
Поминаа 25 години, а може да поминат уште толку пред нов договор доколку овој не помине, вели посредикот на ОН во спорот за името Метју...