еМагазин

Tag : Нотр Дам

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Ако Французите го видат Скопје 2014, ќе ја одбијат помошта за реставрирање„: Твитер за помошта од Македонија за Нотр-Дам

Редакција
Од Владата вчера информираа дека државата ќе се вклучи со помош во реставрацијата на катедралата Нотр-Дам во Париз. Повеќе детали како Македонија ќе помогне не беа...
Македонија

Владата ќе помага во реставрацијата на Нотр-Дам

Редакција
Владата ќе се вклучи со помош во реставрацијата на Нотр-Дам, било одлучено на денешната седница. „На оваа 130-та седница, Владата го задолжи Министерството за надворешни...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Димитровска: Коментирате за Нотр-Дам, но не и за Курбиново, Перивлепта, Шарената џамија

Редакција
Археологот и директор на ХАЕМУС, Василка Димитровска на својот Фејсбук профил направи паралела помеѓу значењето што Нотр-Дам во светот и некои од нашите споменици кои...
Свет

Макрон: Дел од нас изгоре со Нотр-Дам

Редакција
Францускиот претседател Емануел Макрон на неговиот фејсбук-профил напиша дека со горењето на Нотр-Дам, изгорел и дел од нив. „Нотр-Дам е во пламен. Нашите мисли се...
Свет

(ВИДЕО) Катедралата Нотр-Дам е спасена, пожарот не бил подметнат

Редакција
Во раните утрински часови пожарот во катедралата Нотр-Дам во Париз е ставен под контрола. Во пожарот како што пренесуваат француските медиуми, еден пожарникар е тешко повреден....
Свет

(Видео) Гори симболот на Париз, катедралата Нотр-Дам

Редакција
Падна куполата на еден од симболите на Париз, катедралата Нотр-Дам, поради пожар кој попладнево ја зафати Богородичната црква. Засега не се познати причините за пожарот....