еМагазин

Tag : Нова демократија

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

По победата на Мицотакис: Доаѓа ли време на заладување на грчко-македонските односи?

Никола Осило
Се остварија предвидувањата на рејтинг-агенциите дека Нова Демократија и нејзиниот лидер Киријакос Мицотакис ќе освојат мнозинство од гласовите на вчерашните парламентарни избори во Грција. Мицотакис...
Балкан

Мицотакис по победата на изборите: Грција повторно гордо ја крева главата

Редакција
Одлуката на народот е јасна, општеството сака обединети да одиме напред, пред се сака развој, работни места и безбедност за Грција одново да стане силна...
Балкан ТОП СТОРИИ

Грција: Нова Демократија ја победи СИРИЗА и може да формира еднопартиска влада, Златна зора не влезе во Парламентот

Редакција
Централно десничарската партија Нова демократија е победник на предвремените парламентарни избори во Грција и освои доволен број на гласови и 158 пратеници за да формира...
Балкан ТОП СТОРИИ

Избори во Грција: Ќе го почитува ли Нова демократија Договорот од Преспа доколку победи?

Никола Осило
Грците денес гласаат на предвремените парламентарни избори, а според очекувањата најголеми шанси за победа има Нова демократија. Сега се поставува прашањето дали со евентуално паѓање...
Балкан

Од Нова демократија најавуваат обид за промена на некои од одредбите од Договорот од Преспа

Редакција
Киријакос Мицотакис има излезено со јасен став, земјата има континуитет, Грција не поддржува ревизионизам на договорите, вели пратеникот од Нова демократија Никос Дендиас во интервјуто...
Балкан ТОП СТОРИИ

Ципрас изгуби на изборите во Грција, најави предвремени парламентарни избори

Редакција
Со разлика од 9.5 отсто во однос на СИРИЗА, најголемата грчка опозициска партија, Нова демократија е победник на вчерашните европски избори во Грција, а земјата,...
Балкан

Близок соработник на Мицотакис осуден за педофилија

Редакција
Условна затворска казна од 28 месеци и парична казна од 20 илјади евра му одреди грчки суд на поранешниот пратеник на Нова демократија, Никос Георгиадис,...
Балкан

Нова демократија: Официјалното име на соседната земја е Северна Македонија, дискусијата за таблите е од мало значење

Редакција
Според Договорот од Преспа, официјалното име е Северна Македонија, а дискусијата за таблите е од мало значење. Впрочем тие означуваат растојание меѓу градовите, коментираше портпаролката...
Балкан

Нова демократија нема да гласа за ратификација на Протоколот за членство на Скопје во НАТО

Редакција
Денес сме овде да разговараме за последниот, формален чекор за една донесена обврска за земјата, веќе донесена одлука од ратификацијата на штетниот Договор од Преспа,...
Балкан ТОП СТОРИИ

Мицотакис пак се закани: Ако не се задоволат грчките позиции, нема отворање ни затворање на поглавјата за членство на Скопје во ЕУ

Редакција
Ќе го искористам секое правно и дипломатско средство за да ги ублажам негативните последици од Преспа, ќе го искористам правото на вето во отворањата на...