еМагазин

Tag : ОЈО

ЧИСТА ОКОЛИНА

„Движењето за чист воздух“ реагира по информацијата дека нема докази за незаконско работење на Дрисла

Редакција
„Движењето за чист воздух“ реагира по повод соопштението до јавноста од страна на ОЈО дека нема докази дека депонијата Дрисла работи незаконски. Оттаму потенцираат дека...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Седум години затвор за татко кој ја продаде ќерка си за 6.000 евра

Редакција
По одржана главна расправа на која беа изведени материјални и вербални докази, во Основниот кривичен суд – Скопје е објавена пресуда со која обвинетиот Т.Д....
Македонија

Дисциплински за адвокатите: Предметот „Т.Н.Т“ нема да се преведе на албански јазик

Редакција
Судењето за предметот „Т.Н.Т“ за уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цановски се одложи за 25 ноември, поради полициска наредба за спроведување на обвинетиот...
Македонија

Судењето за „Маџар-Телеком“ одложено поради отсуство на судијката Давиткова

Редакција
Во Кривичниот суд во Скопје денеска беше одложено рочиштето за случајот „Маџар-Телеком“, поради оправдано отсуство на судијката Ленка Давиткова. На денешното рочиште требаше да биде...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Може ли Јанева од притвор да бара предметите на СЈО да ги преземе Јавното обвинителство?

Редакција
Специјалната обвинителка Катица Јанева, која е во притвор во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто оризари како осомничена за случајот „Рекет“, дала полномошно сите предмети на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Катица од притвор си раководи со даљинско“: Твитер реакции за писмото кое Јанева го прати до СЈО од Шутка

Редакција
Специјалната обвинителка Катица Јанева, која е во притвор во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто оризари како осомничена за случајот „Рекет“, дала полномошно сите предмети на...
Македонија

Советот на јавни обвинители утре ќе цени дали ќе покрене постапка за разрешување на Јанева

Редакција
Советот за јавни обвинители утре ќе цени дали ќе започне постапка за разрешување на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која во моментов е во притвор...
Македонија

Вечер: Заврши вештачењето и на вториот мобилен телефон на Катица Јанева

Редакција
Заврши вештачењето и на вториот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка, во оставка, Катица Јанева, потврдија од обвинителство (ОЈО) за весникот Вечер. -Вештачењето и на...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Заев ако те сакала Катица вистински ќе ти се врати„: Tвитер за “новото СЈО“ кое ќе го води Вилма Русковска

Редакција
Премиерот Зоран Заев најави дека со нов Закон за јавното обвинителство сегашното Специјално јавно обвинителство (СЈО) ќе се интегрира во Основното јавно обвинителство за гонење организиран...
Македонија

Џолев до министерот Спасовски: Кривичниот суд е апсолутно независен во одлучувањето

Редакција
Претседателот на Кривичен суд, Иван Џолев смета дека министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски не ги посочува судиите од неговиот суд кога вели дека судиите...