еМагазин

Tag : обвинение

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Поднесено обвинение против директор на РЕК Битола и ЕЛЕМ за загадување на животната средина

Редакција
Основното јавно обвинителство Битола до Основниот суд во Битола поднесе обвинителен акт против едно одговорно лице за кривично дело – Загадување на животната средина и...
Македонија

Влијаел врз распределбата на судските предмети: Поднесено обвинение против поранешниот претседател на Основен суд, Панчевски

Редакција
Скопското Јавно обвинителство по прибирање на сите материјални и вербални докази, денеска поднесе обвинение против поранешниот претседател на Основниот кривичен суд – Скопје за сторено...
Македонија ТОП СТОРИИ

Поднесено обвинение против „Ел Чека“ за „бомбите„ за ДУИ

Редакција
Основното јавно обвинителство Кичево поднесе Обвинителен предлог против лице кое сторило продолжено кривично дело – Неовластено прислушкување и тонско снимање по член 151 став 2...
Локално

Поднесено обвинение за мајката и очувот на трите деца кои изгореа во пожар во Велес

Редакција
Основното јавно обвинителство Велес до Основниот суд во Велес поднесе Обвинителен акт против две лица – жена на возраст од 38 години и маж на...
Македонија

Рускоска: До крајот на мај обвинение за организаторите на „27 април“

Редакција
Најдоцна до крајот на мај очекувам да биде подигнато обвинение за организаторите на случувањата во Собранието на 27 април 2017 година, но не очекувам дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Случај „Труст“: Казната на Сеад Кочан намалена, Авировиќ заврши со условна

Редакција
Апелацискиот суд Скопје делумно ги уважи пресудите од првостепениот суд за предметот „Труст“ и на обвинетиот Сеад Кочан му ја намали казната од шест години...
Македонија

Дали СЈО може да покрене обвинение по 18 месеци: Општа седница на Врховен суд

Редакција
Врховниот суд на Република Македонија денеска ќе одржи општа седница, на која ќе бидат разгледани и иницијативите поднесени од адвокатите Боро Тасевски и Еленко Миланов...
Македонија

Вработени во УБК сведочат во „Трезор“, јавноста исклучена по барање на СЈО

Редакција
Судот ја исклучи јавноста од судењето за „Трезор“ односно набавката на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК)...
Македонија ТОП СТОРИИ

На Груевски, Божиновски, Јанакиески и Димовски ќе им се суди за „Талир“

Редакција
Во целост е одобрено обвинението за случајот „Талир“ од Советот за оценка на обвинителен акт при Одделението за гонење организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен...
Македонија ТОП СТОРИИ

СЈО: Груевски и Божиновски му овозможиле на „Бетон“ бесправно да го изгради седиштето на партијата

Редакција
СЈО за предметот „Талир“ поднесе обвинение за изградба на седиштето на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ  против обвинетите Никола Груевски и Кирил Божиновски, кои со злоупотреба на...