еМагазин

Tag : одбележување

МАКЕДОНСКО

Бигорски манастир годинава одбележува 1.000 години постоење, 18 октомври можен датум за главната прослава

Редакција
Во функција на подготовките за прославата на големиот јубилеј – 1.000 години од основањето на Свештениот Бигорскиот манастир, игуменот на ова древно светлште, Архимандрит Партениј,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Кој дојде на одбележување на роденденот на кралицата Елизабета во Британската амбасада

Редакција
Британската амбасада синоќа го одбележа роденденот на кралицата Елизабета. Таа е родена на 21 април, но официјалниот роденден и се слави втората сабота во јуни....
БАШ НИ Е ЌЕФ

Прослава на животот на Горан Стефановски во Дебармаало, во сабота

Редакција
Во сабота, 27 април 2019, со почеток во 12.00 часот, во Дебармаало, во малото паркче спроти Наџак/Идадија ќе се одржи мала церемонија со садење на...
ЖИВОТ

(Фото) Одбележани 76 години од депортацијата на македонските Евреи со нова поставка во Меморијалниот центар на холокаустот

Редакција
По повод одбележување на 76 години од депортацијата на 7.144 македонски Евреи во концетрациониот логор Треблинка, денес во Македонскиот народен театар се одржа комеморативен настан...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Предлог на бугарско-македонската комисија: Заедничко одбележување на Св.Кирил и Методиј и на Прличев

Редакција
Мултидисциплинарната експертска комисија помеѓу Бугарија и Македонија ќе им предложи на владите на двете земји, заедничко одбележување на Денот на Светите браќа Кирил и Методиј...
Убава приказна

(Галерија) ГТЦ со моден спектакл одбележа 45 години градски шмек

Редакција
Градски трговски центар својот 45-годишен јубилеј, го одбележа со моден спектакл од брендовите во трговскиот на кои беа презентирани колекциите есен-зима ‘18/’19. На настанот присуствуваа...
ЖИВОТ

Весна Бејби за Тоше: Мислев едно време дека со годиниве ќе спласне тагата, исто е како оној вторник

Редакција
Денеска навршуваат 11 години од смртта на најпознатиот македонски пејач на Балканот, Тоше Проески. Тоше остана да живее преку песните, а на почетокот на ноември...