еМагазин

Tag : одлучен удар

БАШ НИ Е ЌЕФ

(Галерија) Хуманитарна помош и медицински прегледи од учесниците на вежбата „Одлучен удар“ за локалното население

Редакција
Во текот на денешниот ден медицински тимови од составот на воено медицинскиот центар и од армијата на САД, кои се вклучени како медицинска поддршка на...
Македонија

(ВИДЕО) Како изгледаше воената вежба „Одлучен удар“ на Криволак

Редакција
Офанзивни операции на пешадиската баталјонска група на Армијата, заедно со припадниците на Националната гарда на Пенсилванија од САД, воздухоплови на Армијата, како и воздухопловот Б-52...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Мислам дека на Оливер најдобро му стои“: Твитерџиите за присуството на државната делегација на вежбата „Одлучен удар“

Редакција
Премиерот Зоран Заев со неколку министри и претседателот Стево Пендаровски денеска присуствуваше на воената вежба „Одлучен удар“ на Криволак. Фотографиите од настанот молскавично завршија на...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Заев, Пендаровски, Шекеринска, Османи, Спасовски, Николовски… со шлемови на „бојно поле“ во Криволак

Редакција
Премиерот Зоран Заев во придружба на министерката за одбрана и вицепремиерка, Радмила Шекеринска, вицепремиерот Бујар Османи, министерот за земјоделие, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, министерот...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) На Криволак започна најголемата воена вежба во историјата на Македонија, „Одлучен удар“

Редакција
Над 2.700 припадници од армиите на шест држави, домаќинот Македонија, САД, Албанија, Бугарија, Црна Гора и Литванија на воениот полигон Криволак од денеска до деветти...
Македонија

Во мај почнува „Одлучен удар“, најголема воена вежба некогаш организирана кај нас

Редакција
На предлог на Министерството за одбрана, на седница, Владата ја разгледа и прифати Информацијата за изведување на вежбовната активност на Армијата на Република Северна  Македонија...