еМагазин

Tag : Охрид СОС

Бизнис

Охрид СОС алармира: Јавноста не е запознаена со новиот предлог-закон за легализација на дивоградби

Редакција
Охрид СОС на нивната фејсбук-страница, но и до Министерство за транспорт и врски регира во врска со новиот предлог-закон за легализација на дивоградби кој се...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Охрид СОС обвинува дека Општина Охрид повторно се обидува да легализира дивоградби на атрактивни локации

Редакција
Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ ги обвини највисоките општински институции, како и Советот на општината дека на затскриен начин работат спротивно интересите на жителите на Охрид....
ЧИСТА ОКОЛИНА

Казни за оние кои ја палат трската на Охридско езеро, но нема кој да казнува

Редакција
Повторно гореше трска и ниска вегетација во близина на „Андон Дуков“, а од Охрид СОС прашуваат дали започнува „традиционалното“ палење на овој потег? „Оваа активност...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Охрид СОС со реакција за Лагадин: СДСМ ќе биде партијата која ќе го однесе регионот на Листата на светско наследство во опасност

Редакција
Активисти на граѓанска иницијатива „Охрид СОС“ во јавно обраќање до в.д. градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиески, реагираат за нападите врз нив, во кои тој ги набедува...