еМагазин

Tag : Охрид

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) „На јога со Гога“: Силјановска се релаксира во Охрид

Редакција
Претседателскиот кандидат на опозицијата, Гордана Силјановска Давкова денеска организираше едночасовна јога дружба на зелената површина покрај плажата Куба Либре во Охрид. Кампањата започна вчера, па...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Советот на Општина Охрид ги повлече точките за легализација на објекти на крајбрежјето на Охридското Езеро

Редакција
Општина Охрид преку соопштение до медумите најави дека од дневен ред на седницата на Советот на општината закажана за утре се повлекуваат сите точки поврзани...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Општина Охрид тврди дека постапката за легализација на дивоградби е согласно позитивната законска регулатива

Редакција
Општина Охрид ги отфрла обвинувањата наведени во денешното соопштение на неформалната Граѓанска иницијатива „Охрид СОС“ за наводна незаконска и нетранспаретна постапка во врска со легализација...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Охрид СОС обвинува дека Општина Охрид повторно се обидува да легализира дивоградби на атрактивни локации

Редакција
Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ ги обвини највисоките општински институции, како и Советот на општината дека на затскриен начин работат спротивно интересите на жителите на Охрид....
Локално

И давале плата на докторка која „се заборавила“ на специјализација

Никола Осило
Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело ,,несовесно работење во службата“, СВР Охрид, до надлежното Јавно обвинителство, поднесе кривична пријава против Љ.А.(62), М.К.(60)...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој се е во трка за градоначалник на Охрид, Ново Село и Дебар

Редакција
Партиите кои поднесоа кандидатури за предвремени избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, денеска во ДИК со жрепка ги добија редните броеви под...
Локално

Тепачка на Кејот во Охрид за паркинг место

Никола Осило
На 23.03.2019 година во 14 часот и 30 минути, на кеј „Македонија“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физичка пресметка меѓу С.Т.(40)...
Македонија

И Михаил Трендафилов – Нанче во трката за градоначалничкото место во Охрид

Редакција
Михаил Трендафилов – Нанче од Граѓанско-демократската унија и официјално ја поднесе кандидатурата за учество на вонредните избори за градоначалничкото место во Охрид. Од партиското соопштение...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Основниот суд Охрид распиша тендер за набавка на лимузина

Никола Осило
Основниот суд Охрид распиша тендер за набавка на патничко моторно возило (лимузина со пет врати). Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 820.000 денари. Критериум...
Македонија

Неврохирургот Митре Милошевски, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Охрид

Редакција
Kандидат за градоначалник на Охрид од ВМРО-ДПМНЕ е д-р Митре Милошевски, информираат од партијата. Тој е неврохирург, татко на две деца и е вработен во...