еМагазин

Tag : океани

ЧИСТА ОКОЛИНА

Убава вест од ЕУ: Целосна забрана на пластика за едонкратна употреба

Никола Осило
Европскиот парламент вчера изгласа целосна забрана на пластиката за еднократна употреба во земјите од Европска Унија. Главна цел е да се намали загадувањето во океаните....