еМагазин

Tag : Ѓорѓе Иванов

Македонија ТОП СТОРИИ

Мандатот му истекува на 12. мај: Какви привилегии ќе му останат на претседателот Ѓорѓе Иванов?

Никола Осило
Вториот мандат на претседателот Ѓорге Иванов му истекува на 12. мај. Засега тој не ја информира јавноста каде ќе ја продолжи професионалната кариера. Неговиот кабинет...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

(Фото) Како ги минува Ѓорѓе Иванов последните денови како претседател?

Никола Осило
За неколку дена по одржувањето на изборите закажани за 5 мај би требало да се знае кој ќе биде новиот претседател на државата. Тоа ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ѓорѓе Иванов со 534.910 гласа го победи Стево Пендаровски на претходните претседателски избори

Никола Осило
На заедничкиот кандидат на СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски ова му е втора кандидатура за претседател. Тој на изборите во 2014 година се бореше за...
Македонија

Расправа за уставните измени: Се бараше чаре за потписот на претседателот Ѓорѓе Иванов

Никола Осило
На третата јавна дебата посветена на четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа се отвори и прашањето за надминување на проблемот со непотпишувањето на...
Бизнис

Буџет за 2019 година: Владата одвои повеќе пари за претседателот Ѓорѓе Иванов

Никола Осило
Владата го објави предлог-буџетот за 2019 година во кој, меѓудругото, се предвидува зголемување на расходите наменети за институцијата претседател на државата на чије чело во...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Претседателот Ѓорѓе Иванов си направи „муабет“ со Доналд Трамп и со Владимир Путин

Никола Осило
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на покана на францускиот претседател  Емануел Макрон, вчера во Париз присуствуваше на церемонијата по повод одбележувањето на стогодишнината од...