еМагазин

Tag : оскари

Забава ТОП СТОРИИ

Екипата на „Медена земја“ со впечатоци: Оскарите ни се случуваа секој ден во Лос Анџелес

Редакција
Екипата која што работеше на филмот „Медена земја“ преку онлајн прес-конференција од Лос Анџелес, одговори на сите прашања на јавноста, по доделувањето на Оскарите. Тие...
Забава ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Како се роди „Медена земја“

Редакција
Снимањето на македонскиот документарец „Медена земја“ кој освои бројни награди ширум светот, а доби и две номинации за Оскар траело три години. За овој временски...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Атиџе е нашиот Оскар“: Твитер реакции за „Медена земја“ и Оскарите

Редакција
Големо навивање, бројни пораки со подршка пред и по церемонијата на доделување на Оскарите добија на социјалните мрежи, Атиџе Муратова и екипата на македонскиот документарец...
Забава ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Атиџе прекрасна: Како изгледаше екипата на „Медена земја“ на Оскарите

Редакција
Македонскиот документарец “Медена земја“ кој беше номиниран во две категории за Оскар, за најдобар документарец и најдобар странски филм, за жал не освои ни една...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Кардула: „Медена земја“ испрати моќна порака кога е повеќе од потребно, тие се победници независно од Оскарот

Редакција
Графичкиот дизајнер Зоран Кардула изработи постер со филмската екипа од „Медена земја“. На овој начин продолжува поддршката од дизјанерите, за филмот. „Денес денот посветен на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Денеска ќе се одржи организирана тура во трчање низ пределот каде што беше снимен „Медена земја“

Редакција
„Трекс“ денеска со почеток во 9 часот наутро прават отворена треил трчанка низ пределот каде беше сниман македонскиот документарен филм „Медена земја”. „Планот е да...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Екипата на „Медена земја“ дел од пред-оскаровскиот настан со авторите на филмовите од категоријата „најдобар документарен филм“

Редакција
Екипата на „Медена земја“ беше дел од пред-оскаровскиот настан со останатите автори на филмовите од категоријата „најдобар документарен филм“. На настанот дебатираа авторите на филмовите...
БАШ НИ Е ЌЕФ

МКЦ: Поради голем интерес за организирано гледање, Оскарите ќе бидат проследени на повеќе екрани

Редакција
Младинскиот културен центар (МКЦ), кој организира бесплатно гледање на Оскарите, информира дека постои голем интерес од публиката. „Покрај кино Фросина го отвораме цело МКЦ! Оскарите...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Навивање за „Медена земја“: МКЦ организира гледање на Оскари

Редакција
Младинскиот културен центар (МКЦ) организира групно гледање на Оскарите на 9 февруари. Од таму информираа дека билетите се официјално достапни и можат да се набават...
Забава ТОП СТОРИИ

Филмската академија објави фотографија од сите номинирани за Оскар: Ди Каприо до Котевска

Редакција
Американската Академијата за филмски уметности и науки објави групна фотографија на „Твитер“, на која се наоѓаат сите кои се номинирани за Оскар. На фотографијата е и филмската екипа...